Znamení moci

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Znamení moci je jedno z nejznámějších a nejvýznamnějších děl Jana Zahradníčka. Jde o rozsáhlou básnickou skladbu o sedmi zpěvech. Zahradníček na ní pracoval od roku 1948,[1] jako rok dokončení se nejčastěji se udává rok 1950, jisté je, že to bylo před básníkovým zatčením a uvězněním v roce 1951. V Čechách byla poprvé vydána knižně r. 1968 přičiněním Bedřicha Fučíka.

V básni autor za pomoci básnických prostředků a hlubokých alegorií vykresluje komunistický režim, který uchvátil moc v Československu a dalších zemích světa. Popisuje hroucení lidské společnosti a jejích morálních hodnot a zrůdnost režimu, který obelhal lidi a připravil je o jejich lidství. V určitém smyslu je jakýmsi završením skladby La Saletta z roku 1947 – ovšem zatímco ta první vyjadřuje obavu z toho, co může přijít, a co zatím vypadá jako nepoznaná a jakási beztvará hrůza, Znamení moci mluví o poznané hrůze, která je již zde.

Obsah

Řekli o díle

„Znamení moci je jednak básnická konfese a jednak vize světa, která nikdy nepřestala být aktuální, protože v každé době něco sděluje. Je to tam přítomno od prvního verše“ - Mirek Kovářík[2]

Odkazy

Literatura

Reference

  1. Jan Paulas, Mirek Kovářík: Svého básníka si musí najít každý sám in Katolický týdeník 33/2010
  2. Jan Paulas, Mirek Kovářík: Svého básníka si musí najít každý sám in Katolický týdeník 33/2010
Osobní nástroje