Volby prezidenta USA 2012

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Volby prezidenta USA v roce 2012 se konaly v úterý 6. listopadu 2012, společně s volbami 33 senátorů, 113. Sněmovny a 14 guvernérů. Zároveň se bude konala celá řada dalších lokálních voleb a referend. Úřadující prezident, demokrat Barack Obama, v nich těsně obhájil svůj úřad proti republikánskému vyzyvateli Mittu Romneymu.

Obsah

Kandidáti

Kandidátem Demokratické strany se dle zvyklostí stal obhajující prezident Barack Obama, ovšem jeho protikandidát, mezi demokraty nijak neoblíbený pro-life aktivista Randall Terry, který kandidoval na protest proti Obamově radikální propotratové politice, sebral ve vnitrostranických primárkách několik volitelů, což není obvyklé a hodnotí se nejen jako Terryho úspěch, ale především jako potupa Obamy a důkaz kontroverzního vnímání potratářské stránky Obamova programu i v rámci jeho vlastní strany. Jako spolukandidáta, který se bude ucházet o úřad viceprezidenta USA, si Obama opět vybral Joea Bidena.

Kandidátem Republikánské strany se stal po relativně dlouhých a dramatických primárkách Mitt Romney, který získal jistotu nominace až v květnu, kdy definitivně vzdal kandidaturu a vyjářil mu podporu jeho největší soupeř, Rick Santorum. Jako spolukandidáta, který se bude ucházet o úřad viceprezidenta USA, si Romney vybral Paula Ryana.

Mimo to existovali další kandidáti, jejichž šance byly ovšem minimální. Čtyři z nich kandidovali v dostatečném množství států, aby z matematického hlediska existovala šance na jejich zvolení: Gary Johnson[1] (Libertariánská strana, spolukandidát James P. Gray), Jill Stein (zelení, spolukandidátka Cheri Honkala), Virgil Goode (Ústavní strana[2], spolukandidát Jim Clymer) a Rocky Anderson (Strana spravedlnosti[3], spolukandidát Luis J. Rodriguez).

Uchazeči o kandidaturu Demokratické strany

Uchazeči o kandidaturu z Republikánské strany

Na níže uvedeném seznamu jsou uvedeni ti, kteří oficiálně oznámili kandidaturu v primárkách a alespoň zpočátku se významněji zapojili do kampaně.

Politici považovaní za možné významné uchazeče o kandidaturu, kteří nakonec nekandidovali:

Voliči a volitelé

Na základě sčítání obyvatelstva dojde oproti předchozím volbám ke změně počtu hlasů volitelů pro některé státy. Tyto změny nahrávají mírně Republikánské straně. U Republikánské strany došlo ke schválení nových pravidel pro pořadí primárek a stranických shromáždění.[4]

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Bývalý republikánský guvernér Nového Mexika
  2. Předtím nejprve demokrat a později republikán.
  3. Do roku 2011 demokrat.
  4. Associated Press (August 6, 2010) "GOP Approves Changes To 2012 Primary Calendar", The Huffington Post. Retrieved August 7, 2010.
Osobní nástroje