Volby prezidenta USA 2012
Z Katopedia
Volby prezidenta USA v roce 2012 se konaly v úterý 6. listopadu 2012, společně s volbami 33 senátorů, 113. Sněmovny a 14 guvernérů. Zároveň se bude konala celá řada dalších lokálních voleb a referend. Úřadující prezident, demokrat Barack Obama, v nich těsně obhájil svůj úřad proti republikánskému vyzyvateli Mittu Romneymu.
Obsah |
Kandidáti
Kandidátem Demokratické strany se dle zvyklostí stal obhajující prezident Barack Obama, ovšem jeho protikandidát, mezi demokraty nijak neoblíbený pro-life aktivista Randall Terry, který kandidoval na protest proti Obamově radikální propotratové politice, sebral ve vnitrostranických primárkách několik volitelů, což není obvyklé a hodnotí se nejen jako Terryho úspěch, ale především jako potupa Obamy a důkaz kontroverzního vnímání potratářské stránky Obamova programu i v rámci jeho vlastní strany. Jako spolukandidáta, který se bude ucházet o úřad viceprezidenta USA, si Obama opět vybral Joea Bidena.
Kandidátem Republikánské strany se stal po relativně dlouhých a dramatických primárkách Mitt Romney, který získal jistotu nominace až v květnu, kdy definitivně vzdal kandidaturu a vyjářil mu podporu jeho největší soupeř, Rick Santorum. Jako spolukandidáta, který se bude ucházet o úřad viceprezidenta USA, si Romney vybral Paula Ryana.
Mimo to existovali další kandidáti, jejichž šance byly ovšem minimální. Čtyři z nich kandidovali v dostatečném množství států, aby z matematického hlediska existovala šance na jejich zvolení: Gary Johnson[1] (Libertariánská strana, spolukandidát James P. Gray), Jill Stein (zelení, spolukandidátka Cheri Honkala), Virgil Goode (Ústavní strana[2], spolukandidát Jim Clymer) a Rocky Anderson (Strana spravedlnosti[3], spolukandidát Luis J. Rodriguez).
Uchazeči o kandidaturu Demokratické strany
- dosavadní prezident Barack Hussein Obama
- pro-life aktivista Randall Terry
Uchazeči o kandidaturu z Republikánské strany
Na níže uvedeném seznamu jsou uvedeni ti, kteří oficiálně oznámili kandidaturu v primárkách a alespoň zpočátku se významněji zapojili do kampaně.
- Michele Bachmann
- Herman Cain
- Newt Gingrich
- Jon Huntsman, Jr.
- Gary E. Johnson
- Ron Paul
- Rick Perry
- Tim Pawlenty (stáhl se v srpnu 2011)
- Mitt Romney
- Rick Santorum
Politici považovaní za možné významné uchazeče o kandidaturu, kteří nakonec nekandidovali:
Voliči a volitelé
Na základě sčítání obyvatelstva dojde oproti předchozím volbám ke změně počtu hlasů volitelů pro některé státy. Tyto změny nahrávají mírně Republikánské straně. U Republikánské strany došlo ke schválení nových pravidel pro pořadí primárek a stranických shromáždění.[4]
Odkazy
Související stránky
Externí odkazy
- Volby prezidenta USA 2012 na Wikipedii (anglická verze, česká verze)
Poznámky a reference
- ↑ Bývalý republikánský guvernér Nového Mexika
- ↑ Předtím nejprve demokrat a později republikán.
- ↑ Do roku 2011 demokrat.
- ↑ Associated Press (August 6, 2010) "GOP Approves Changes To 2012 Primary Calendar", The Huffington Post. Retrieved August 7, 2010.