Věznice Leopoldov

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Věznice Leopoldov je nejstarší věznice na Slovensku. Nachází se ve městě Leopoldov v prostorách bývalé pevnosti (přestavěna v roce 1855, první vězně přijala v roce 1856). V současné době má kapacitu 1502 osob.

Smutně proslula cpředevším po únorovém převratu, kdy v ní československá komunistická vláda věznila a likvidovala politické vězně.

Obsah

Historie

Panuje konsenzus, že Leopoldov byl v 50. letech 20. století spolu s koncentračními a pracovními tábory při uranových dolech nejhorším z vězeňských zařízení v komunistickém Československu a často je označován za zařízení likvidační. To platí především pro období 1952-1956, za časů náčelníků Josefa Bálenta a Rudolfa Vrábela.[1]

S politickými vězni zde bylo zacházeno mimořádně krutým způsobem, byla jim odpírána lékařská péče a nutné léky, byla systematicky porušována i jejich nejzákladnější lidská práva, v důsledku nedostatečného stravování u nich vznikaly stavy extrémní podvyživenosti. Desítky z nich zemřely v důsledku krutého zacházení a odepření nutné léčby[2] (mimo jiné blahoslavení Pavel Peter Gojdič a Metoděj Dominik Trčka).

V Leopoldově byl v této době vězněn i pozdější československý prezident Gustáv Husák.

V roce 1990 došlo ve věznici k masové vzpouře vězňů, na které se nevztahovaly amnestie prezidenta Havla. V roce 1991 z věznice uprchlo 7 vysoce nebezpečných vězňů, kteří na útěku povraždili 5 neozbrojených strážců.

Seznam politických vězňů zemřelých v Leopoldově

  • seznam není kompletní

Odkazy

Související články

Externí zdroje

Reference

  1. http://www.totalita.cz/vez/vez_vez_leopoldov.php
  2. http://www.totalita.cz/vez/vez_vez_leopoldov.php
Osobní nástroje