Václav Morávek

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Štábní kapitán Václav Morávek (známý též jako Pobožný pistolník; 8. srpna 1904, Kolín21. března 1942, Praha) byl nejmladší člen legendární odbojářské trojice Mašín, Balabán, Morávek, přezdívané pro její husarské kousky Tři králové,[1] která působila na území Protektorátu v letech 1939–1942.

Morávek vydržel na svobodě ze slavného trojlístku nejdéle. Padl 21. března 1942 při přestřelce s agenty gestapa. Roku 2005 mu prezident Václav Klaus udělil in memoriam hodnost brigádního generála.

Obsah

Před válkou

V roce 1923 odmaturoval na kolínském gymnáziu a posléze nastoupil na Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. Ve 30. letech byl s hodností štábního kapitána velitelem dělostřelecké baterieOlomouci. Po okupaci Československa a vzniku Protektorátu Čechy a Morava byl Morávek demobilizován a přidělen jako úředník k pracovnímu úřadu v Kolíně.

Odbojová činnost

V létě 1939 se Morávek zúčastnil založení diverzní a zpravodajské skupiny v rámci tzv. Obrany národa. Jádrem této skupiny byli Morávek, Mašín a Balabán, kteří později dostali přezdívku Tři králové, podle čehož byla nazývána i celá skupina.

Morávek byl pro skupinu cennou posilou. Byl vynikající střelec (předválečný přeborník Československé armády ve střelbě z pistole) a všude s sebou nosil dvě pistole a spoustu zásobníků. Mimo to byl též hluboce věřícím křesťanem - neodmyslitelnou družkou jeho pistolí byla kapesní Bible kralická, v níž si každý večer (bylo-li to možné) četl. Když se ho Mašín na jednom z jejich prvních setkání zeptal, v co vlastně věří, odpověděl mu legendární větou: „Věřím v Boha a ve své pistole!“

Morávek vynikal mezi Třemi králi místy až ztřeštěnou odvahou. Krom toho, že se vysmíval gestapu tím, že na jeho pražské velitelství pravidelně doručoval ilegální časopis V boj!, neváhal navštívit v převleku oblíbenou hospodu Oskara Fleischera, šéfa skupiny pověřené jeho dopadením, a nechal si od něj připálit cigaretu. Poté mu poslal přátelskou zdravici s upozorněním na toto setkání - přes jeho šéfa. (Rozzuřený Fleischer prý po seznámení se s touto neblahou zprávou vyrazil vzteky bez sebe na ulici a pozatýkal několik kolemjdoucích chodců. Posléze musel všechny propustit).

Morávek byl několikráte obklíčen agenty gestapa, vždy však unikl a za ním zůstávali těžce ranění gestapáci, kteří se stali obětmi jeho střeleckého mistrovství. Po zatčení obou svých spolupracovníků Morávek zajišťoval spojení s Paulem Thümmelem. Jeho pozice se ale zhoršovala a kontaktů ubývalo. Gestapo bylo stále dotěrnější a likvidovalo jeho spolupracovníky a ti dosud působící se Morávka snažili co nejvíce stranit coby extrémně rizikové osoby: jednak je odrazovala jeho chvílemi až příliš hazardérská povaha, jednak o něj byl příliš velký zájem.

Dopadení

21. března 1942, když už byl Thümmel prozrazen a Morávkova organizace infiltrována a plánoval se jejich urychlený útěk, se Morávek vydal na schůzku v Chotkových sadech. Schůzka však byla prozrazena a Chotkovy sady obklíčeny. Morávek si toho všiml a dal se na útěk, ale Gestapo bylo připraveno a mělo obsazeno celé široké okolí. Obávaný Pobožný pistolník padl v krátké přestřelce se čtyřmi agenty gestapa u topolů u Prašného mostu.

Ve starších pracech se muví o dlouhé přestřelce, která skončila Morávkovou sebevraždou, tato verze je ale vyloučena. Dnes už je mimo veškerou pochybnost prokázáno, že Morávkův život ukončily kulky Gestapa.

Posmrtné pocty

8. května 2005 mu český prezident Václav Klaus udělil „in memoriam“ (stejně jako Balabánovi a Mašínovi) hodnost brigádního generála.

V roce 1998 byl na motivy osudů tří králů natočen seriál scenáristy Ondřeje Vogeltanze a režiséra Karla Kachyni Tři králové, je ale nutno zdůraznit, že je značně nepřesný jak co do popisu zmiňovaných operací, tak ohledně vykreslení postav, a že je obviňován z toho, že památku Tří králů poškozuje.

Přezdívky a krycí jména

  • León, Mladý, Vojta, Ota, Procházka

Odkazy

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Václav Morávek memorial plaque (Prague)

Reference

  1. Tato přezdívka se vžila na obou stranách, Gestapo titulovalo ve svých spisech tuto skupinu přezdívkou Heilige drei Könige, viz např. článek Jiří Sedláček: Poslední boj škpt. Václava Morávka
Osobní nástroje