Václav Klaus

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Prof. Václav Klaus (* 19. června 1941, Praha, Protektorát Čechy a Morava) je český politik a ekonom, v letech 1992-1997 úřadující předseda vlády a v letech 2003-2013 úřadující prezident České republiky.


Život

Vystudoval v letech 1958 - 1963 ekonomiku zahraničního obchodu. Po jejím absolvování pracoval v Ekonomickém ústavu ČSAV. Po pražském jaru 1968 byl v důsledku vpádu sovětských vojsk a pro nesouhlas s politikou KSČ vyhozen a pracoval pak až do osmdesátých let jako bankéř. Od roku 1979 pořádal pravidelné bytové semináře o ekonomických otázkách, díky kterým neunikl pozornosti StB, která na něj vedla svazek pod krycím jménem "Kluk". V roce 1987 se díky politickému uvolňování vrátil k vědecké činnosti jako analytik nově vzniklého Prognostického ústavu ČSAV (pod vedením Valtra Komárka). Sametová revoluce a spolupráce s Občanským fórem ho následně atakovala do úzkého týmu nominantů do nové vlády, kde zastával post ministra financí. Roku 1990 byl zvolen za předsedu OF, které se však půl roku poté i po jeho odchodu rozpadlo. Následně a jaře 1991 založil s pravicovým spektrem Občanského fóra novou stranu - ODS, se kterou následně vyhrál volby na jaře 1992.

Po neúspěšných jednání o vytvoření federální vlády s Mečiarem nakonec souhlasil a sám prosazoval rozdělení Československa na dva samostatné celky a díky potvrzení výsledků voleb v české části se stal prvním premiérem České republiky. Roku 1997 po tzv. Sarajevském atentátu (Byl v té době jako premiér nepřítomen vhledem k návštěvě Bosny a Hercegoviny) přišel o vládu nad zemí a v následných volbách roku 1998 se přesunul s ODS do opozice. Na základě opoziční smlouvy se Zemanovou ČSSD se však dostal do vedení Poslanecké sněmovny, jejímž předsedou následně byl až do svého zvolení prezidentem v roce 2003.

Od roku 2003 byl po dvě volební období prezidentem ČR. Opakovaně se postavil proti projektu Evropské ústavy, která byla následně přepracována do formy tzv. Lisabonské smlouvy. Tu nakonec po parlamentním vetu musel jako prezident i přes svůj nesouhlas podepsat. Ač v devadesátých letech odmítal s církvemi jako ekonom jednat o restitucích, tak jako prezident změnil razantně názor. Ke konci prezidentského období se čím dál více zmiňoval o tématech jako byla rodina, udržení státu a hodnot, které jsou nám blízké. Stejně tak neměl nakonec problém podepsat i zákon o církevních restitucích navržený Vládou Petra Nečase a schválený parlamentem.

Po opuštění prezidentského úřadu skončením mandátu v březnu 2013 se rozhodl dál pokračovat ve sledování společenského dění. Spolu s dalšími spolupracovníky, kteří začali opouštět ODS založil nezávislý think-thank pojmenovaný Institut Václava Klause. Ten od roku 2013 vydává bulletiny, knihy a další analýzy pro odbornou i laickou veřejnost. Do roku 2019 odmítal jakkoli diskutovat o svém případném návratu do aktivní politiky (nijak výrazně se neprojevoval ani při jmenování své manželky Livie velvyslankyní na Slovensku). Poté, co jeho syn Václav Klaus mladší po svém vyhazovu z ODS založil politické hnutí Trikolora, tak začal postupně měnit názor. V roce 2021 již byl veden jako její ekonomický poradce a v několika rozhovorech již vážně hovořil o svém případném politickém comebacku za předpokladu, že neskončí vládou více než půl roku opakovaně prodlužovaný nouzový stav v důsledku epidemie Covid-19.


Z díla

  • Komentář prezidenta republiky k Lisabonské smlouvě (2006)
  • Modrá nikoli zelená planeta (2008)
Osobní nástroje