Václav Durych

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Václav Durych (1930 - 23. listopad 2011) byl český katolický novinář,publicista a spisovatel žánru sci -fi, syn a strážce díla Jaroslava Durycha.

Obsah

Život

Narodil se v Olomouci a v rodině byl vnímán jako benjamínek (jediný kluk). Již na gymnáziu byl veden svou učitelkou k tomu, aby zkoušel začít psát vlastní poezii. Jeho ranné dílo však nebylo nikdy publikováno, protože dle jeho slov nestálo za to. Až od svých 35 let začal zkoušet psát vlastní prózu. Poté, co se stal invalidním důchodcem, začal se blíže starat o dílo svého otce a napsal dvě životopisné knihy. Po přestěhování z Prahy do Teplic začal dávat dohromady sbírku povídek z učitelského prostředí, sepisoval již třetí knížku pojednávající o svém otci pod názvem Katolická cesta Jaroslava Durycha. Ta však zůstala jen v rukopise kromě těch částí, které byly zveřejněny na internetu a na stránkách časopisu Duše a hvězdy. Kolem roku 2005 vydával spolu se svými přáteli samizdatový měsíčník Katolická cesta. Podobně jako u jeho otce se v jeho díle odráží jeho hluboká katolická víra spojená s pojetím fantastična a vědeckého sci-fi, kterým je naprosto originální.

Dílo

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. V papírové podobě zatím nevyšla, odkázáno je na její internetové vydání v časopise Duše a hvězdy, kde vycházela po jednotlivých kapitolách od dubna 2010 do července 2011
Osobní nástroje