Travná

Z Katopedia

Verze z 4. 8. 2012, 08:09; Kkfzouhar (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Travná - tak se podle osady ležící mezi Javorníkem a Jeseníkem, říká poutní kapli Panny Marie La Salettské, která v ní stojí.

Zrod tohoto poutního místa je spjat s chotí revírníka Veronikou Eichingerovou. Ta trpěla od r. 1845 vážnou duševní chorobou a lékaři byli bezradní. O tři roky později si přečetla knížečku o zjevení Matky Boží na La Salettě (1846). Byla jí tak fascinována, že slíbila Panně Marii, že k její cti nechá vystavit kapličku, pokud jí vyprosí uzdravení. Spolu s mužem a dcerou se vydala na pouť do Vambeřic a brzy na to cítila, jak její nemoc kvapem ustupuje.

Roku 1851 splnila svůj slib a nechala za vesnicí postavit dřevěnou kapličku ke cti Panny Marie la Saletské. Už o sedm let později byla dřevěná kaplička nahrazena kamennou, která pojme asi 100 lidí. Uvnitř kaple je obraz představující la salettseké zjevení. Obraz byl pořízen na nálady hraběnky Agáty Schaffgotschové až v daleké ve Vídni. Poblíž kaple se nachází studánka, nad níž byla r. 1889 vybudována Lurdská jeskyně se sochou Matky Boží. Farář A. Niesel pak nechal v blízkém okolí postavit ještě křížovou cestu.

K místu se váže hned několik uzdravení, především pak z očních nemocí.

Odkazy

  • Odehnal, František, Poutní místa Moravy a Slezska, Praha: Debora 1995; ISBN: 80-85923-08-4
  • Schenková, Marie, Poutní místa ve Slezsku, Opava 1997
Osobní nástroje