Terezie Schwarzenberg

Z Katopedia

Verze z 22. 5. 2021, 05:09; Kkfzouhar (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Terezie von Schwarzenberg (roz. von Hardegg, * 17. února 1940, Vídeň) je rakouská šlechtična a lékařka, manželka Karla VII. Schwarzenberga. Se svým mužem je podruhé vdaná a má tři děti (dvě s knížetem Karlem, jedno s průmyslníkem a politikem Thomasem Prinzhornem.

Život

Narodil se 17. února 1940 ve Vídni. Její otec byl nacista a člen Hitlerovy SA. Přes jeho odpor promovala na vídeňské univeritě v oboru medicíny. Roku 1957 se seznámila na šlechitckém banketu se svým budoucím manželem knížetem Karlem. Do něj se o osm let později zamilovala a roku 1967 se vzali. Dala mu syna Jana Nepomuka Ondřeje a dceru Annu Karolínu. Po narození druhé syna Karla Filipa v roce 1979 se však prokázala její nevěra s rakouským průmyslníkem a členem strany Svobodných Thomsem Prinzhornem. Následoval okamžitý rozvod a léta v odloučení, během kterých však kníže Karel na svou ženu nezanevřel, ponechal jí jejich společný byt ve Schwarzenberském paláci ve Vídni, zval ji na rodinné sešlosti a vychovával s ní své dvě děti a přijal za své i jejího syna Karla Filipa. Jejich citové vazby se prohloubili zvláště poté, co při vážném úrazu na lyžích hrozilo Terezii ochrnutí. Po náročné operaci a rehabilitaci v USA se jí však zázračně podařilo vrátit zpět do normálního života.

Terezie mnoho let pracovala v lékařské praxi, kde se zajímala především o celostní medicínu a alternativní způsoby léčby včetně homeopatie. V současnosti žije i nadále ve Vídni, protože neumí česky, návštěvě ČR se vyhýbá a svou jazykovou neznalost pokládá za výrazný hendikep.[1]

Poznámky a reference

  1. http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/terezie-je-pro-karla-schwarzenberga-osudovou-zenou/888092
Osobní nástroje