TOP 09

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

TOP 09 je česká politická strana, jejíž vznik iniciovali Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg v roce 2009. Je to především strana politických přeběhlíků z KDU-ČSL, Strany zelených a jiných pravicově-liberálních stran. Od svého vzniku úzce spolupracuje s hnutím Starostové a nezávislí, se kterými do začátku roku 2013 měli smlouvu o politické spolupráci, která se mj. projevila společnou kandidátkou do Poslanecké sněmovny v roce 2010.

Sama sebe popisuje jako pravicovou a konzervativní stranu, ovšem její celková aktivita ani postoje jejího vedení této sebeidentifikaci v řadě oblastí neodpovídají. Razí těžce asociální politiku a (ať už oficiálně či skrze velký počet jednotlivých členů) reprezentuje řadu postojů naprosto neslučitelných s katolickou vírou.

Obsah

Postoje a politika strany

Strana razí těžce asociální politiku a (ať už oficiálně či skrze velký počet jednotlivých členů) reprezentuje řadu postojů naprosto neslučitelných s katolickou vírou, především v oblasti práva na život a rodiny.

Bioetické otázky

K zásadním bioetickým otázkám se strana oficiálně nevyjadřuje, nicméně její vrcholná politika se kloní k propotratové politice. Na nižších úrovních sice zahrnuje i pro-life politiky (viz v první řadě Jitku Chalánkovou), ale její vedení je výrazně propotratové (včetně předsedy Schwarzenberga a stranické šedé eminence Kalouska). Resort zdravotnictví navíc strana svěřila ve volebním období 2010 - 2013 Leoši Hegerovi, který je proto doposud považován za nejpropotratovějšího ministra zdravotnictví v historii samostatné České republiky.

V březnu 2015 europoslanci za TOP 09 jednohlasně podpořili v Evropském parlamentu zprávy Tarabelly[1] a Panzeriho,[2] které jsou otevřeně propotratové a svým obsahem neslučitelné s katolickými hodnotami.

Další etika

Pražské vedení TOP 09 v čele s primátorem Hudečkem přišlo s návrhem na vypovězení Úmluvu o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a legalizaci prostituce.[3][4]

Primátor Hudečkem podpořil sodomitský pochod Prague Pride 2013.

Křesťanství

Předseda strany Karel Schwarzenberg jako ministr zahraničí projevuje téměř absolutní nezájem o pronásledování křesťanů ve světě a naprosto odmítá jakoukoliv aktivní činnost v této věci. Podpořil též řadu islamisty vedených či infiltrovaných povstání arabských zemích, která posléze předvídatelně vyústila k nárůstu pronásledování (a často i vyhánění a vyvražďování) křesťanů.

Pražské vedení TOP 09 po shození koalice s ODS stoplo již přislíbenou obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

Zahraniční politika

Jde o extrémně eurooptimistickou stranu. Strana chce prosadit, aby Česká republika nejpozději v roce 2020 přijala euro jako svou měnu.[5]

Představitelé strany

Předsednictvo strany

Poslanci

Strana má v 7 volebním období 26 poslanců a tvoří poslanecký klub v následujícím složení:

Předseda: Miroslav Kalousek (Středočeský kraj) Místopředseda: Václav Horáček (Liberecký kraj), Jitka Chalánková (Olomoucký kraj), František Laudát (Hlavní město Praha), Marek Ženíšek (Plzeňský kraj)

Senátoři

V senátu utváří TOP 09 klub Starostové a Ostravak:

Europoslanci

V současnosti stranu v Evropském parlamentu zastupují čtyři poslanci:

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://www.votewatch.eu/en/term8-progress-on-equality-between-women-and-men-in-the-eu-in-2013-motion-for-resolution-vote-resolution.html
  2. http://www.votewatch.eu/en/term8-annual-report-on-human-rights-and-democracy-in-the-world-2013-and-the-eu-policy-on-the-matter-motion-8.html
  3. http://claritatis.cz/zpravy/z-domova/zastupitelstvo-hl-m-prahy-%28top-09%29-navrhlo-legalizaci-prostituce/6457
  4. http://prolife.cz/?a=72&b=2&id=2204
  5. Chalánková (TOP 09): Intervenční opatření oslabující korunu je plně v kompetenci ČNB, Parlamentní listy, 18. listopadu 2013 [cit. 18.11.13].
Osobní nástroje