Svatý Václav

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Svatý Václav (asi 90728. září 935[1]) je český kníže z rodu Přemyslovců. Knížetem se stal v roce 921, do roku 925 za něj vládla matka Drahomíra (původně spolu s Václavovou babičkou a vychovatelkou sv. Ludmilou, kterou ale Drahomíra brzy nechala zavraždit).

Na svoji dobu byl mimořádně vzdělaný a zbožný, vyhýbal se zbytečným a prohraným válkám a podporoval christianizaci své země. Zemřel ve Staré Boleslavi, zavražděn družiníky svého mladšího bratra Boleslava.

Je hlavním patronem české země a symbolem české státnosti. Dále je též patronem junáků, vinařů a sládků. Církev si připomíná jeho památku 28. září, Česká republika týž den drží státní svátek nazvaný Den české státnosti.

Obsah

Úcta

Sv. Václav je hlavní patron české země a symbol české státnosti. Dále je též patronem junáků, vinařů a sládků. Církev si připomíná jeho památku 28. září, Česká republika týž den drží státní svátek nazvaný Den české státnosti. Mimo tento hlavní svátek najdeme v lokálních tradičních kalendářích ještě přenesení ostatků, jehož připomínka připadá na 4. březen pro české diecéze a 5. březen pro brněnskou diecézi.[2]

Vyobrazení svatého Václava

Nejznámějším zobrazením knížete Václava je socha Petra Parléře, která je dnes součástí komplexu katedrály sv. Víta v Praze. Vědecký průzkum dokázal, že zobrazení hlavy je identické s dochovanou lebkou knížete. Usuzuje se tedy proto, že Parléř užíval lebky jako předlohy pro svou sochu. Svatý Václav od 19. století vzhlíží na svém koni také na Václavském náměstí v Praze.

Velký rozruch vyvolal nedávný nález nejstaršího zobrazení svatého Václava na fresce ze 12. století v klášterním kostele v Polocku, necelých 200 km severně od Minsku, což dosvědčuje, že úcta k českému knížeti byla patrná i v pravoslavných komunitách v tehdejším Polsko-litevském státu.[3]

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Wenceslaus I, Duke of Bohemia

Literatura

Poznámky a reference

  1. Sv. Václav byl zavražděn v pondělí 28. září. 28. září připadlo v uvažovaném období na pondělí v letech 929 a 935. Dříve bylo upřednostňováno první datum, dnes se ale většina historiků kloní k druhému.
  2. 2. tř.; Schaller, D 65
  3. http://www.denik.cz/ze_sveta/v-beloruskem-klastere-nasli-fresku-svateho-vaclava.html
Osobní nástroje