Svatá Cecílie

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Sv. Cecílie podle Poussina

Svatá Cecília je panna a mučednice, která žila na někdy ve 2. či 3. století. Její tělo je pohřbeno v Římské bazilice sv. Cecílie v Zatibeří (basilica di Santa Cecilia in Trastevere).[1] Je patronkou básníků a muzikantů. Církev slaví její památku 22. listopadu.

Byť o ní ve skutečnosti víme jen velmi málo, díky legendárním zpracováním jejího života a mučednictví, vzniklým na přelomu starověku a středověku, patří k nejznámějším a nejctěnějším mučednicím z dob římského pronásledování křesťanů.

Obsah

Legenda

Tato legenda hovoří, že si vzala významného římského patricie, kterého obrátila na křesťanskou víru, žila s ním zasvěceným panenským životem, ke kterému podnítila i bratra svého muže. Všichni tři byli při pronásledování křesťanů popraveni v gladiátorské aréně. Cecílie měla být nejprve umučena ve vařící vodě, což se však jejím mučitelům nepodařilo. Následný rozsudek stětí hlavy pro ní byl o to bolestivější, neboť díky chybě kata došlu k tomu, že se mu nepodařilo setnout hlavu, ale jen značně poškodit krční páteř. Cecílie proto umírá ve velkých bolestech až dva dny poté.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Saint Cecilia

Literatura

Poznámky a reference

  1. Josef Koláček: Bazilika sv. Cecílie v Zátibeří (Radio Vatikán 7. 3. 2007)
Osobní nástroje