Časopis Světlo

Z Katopedia

(Přesměrováno z Světlo)
Přejít na: navigace, hledání

Světlo je katolický týdeník vydávaný od 5. září 1993 Maticí cyrilometodějskou. Od roku 1998 vychází s církevním schválením arcibiskupství olomouckého. Patří k nejvýznamnějším česky psaným katolickým periodikům vůbec. Běžně je distribuován v kostelích, okolo roku 2001 měl podle ČBK náklad průměrně cca 13 tisíc výtisků.[1] Jeho starší čísla jsou dostupná na internetu.[2]


Obsah

Charakteristika

Jedná se o jednu z nejvýznamějších a nejvlivnějších katolických tiskovin u nás vůbec. Světlo oproti Katolickému týdeníku se prezentuje jako zcela konzervativní tiskovina s cílem zaměřit se na duchovní vývoj čtenáře na příkladu svědectví lidí a svatých. Každé číslo obsahuje pravidelný překlad katecheze papeže z generální audience, překlad zpráv z významných katolických zpravodajů a internetových sítí (Kathnet, Zenit) a texty převážně duchovního charakteru z příkladů svatých, o církevních dějinách, disciplíně apod.

Redakce

Světlo vzniklo na základě popudu Mariánského kněžského hnutí a od samého počátku jej vydává Matice Cyrilometodějská. Původně redakce sídlila v Brně a jejím šéfredaktorem byl dr. Radomír Malý. Ten však roku 1998 ze svého postu odešel a redakce se ujal Josef Vlček, který ji přenesl do Olomouce a přizval si do ní dlouhodobého přispěvatele Světla PhDr. Lubomíra Štulu. Na podzim 2012 došlo k zásadním změnám v redakci, kdy namísto pana Štuly byl dosazen Mgr. Daniel Dehner a celková náplň periodika získala jiný směr. Příležitostně přispívají do periodika některé z katolických osobností jako např. P. Filip M. Stajner, P. Štěpán Martin Filip OP, P. Josef Peňáz nebo Stanislav Vejvar.

Roku 1998 obdržel týdeník od arcibiskupa Mons. Jana Graubnera církevní schválení, které potvrzuje, že se v něm neobjevují bludy v oblasti nauky víry a mravů. Častokrát se zde objevují zprávy o různých zjeveních (nejčastěji Medjugorje) s odůvodněním, že se šíří pouze faktické věci, ale jejich uznání je na konkrétní církevní autoritě, kterou je v tomto případě Apoštolský stolec.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. Milan Tesař: Tištěná média, ChristNet.cz, 6. 8. 2001
  2. http://www.maticecm.cz/index.php?act=periodika&per=1&id=1&pact=3
Osobní nástroje