Stanislav Zvolenský

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Mons. ICDr. Stanislav Zvolenský (* 19. listopadu 1958) je arcibiskup bratislavský a metropolita západoslovenský. Je předsedou Konferencie biskupov Slovenska (od 2009). Jeho biskupským heslem je Fiat voluntas tua (Buď vůle tvá).


Obsah

Životopis

Na kněze byl vysvěcen roku 1982 v Bratislavě. Po Sametové revoluci nejprve postgraduálně studoval v Insbrucku a následně v Římě. Roku 1998 zde dosáhl doktorátu z kanonického práva na Gregoriánské univerzitě a byl následně jmenován za viceoficiáln církevního soudu v Trnavě. Taktéž působil jako asisten na CMBF UK v Bratislavě a po roce 2001 též zde též působil jako děkan na téže fakultě. Po roce 2001 se stal soudním vikářem trnavské diecéze Roku 2004 byl jmenován a vysvěcen na pomocného biskupa bratislavsko-trnavské diecéze. Po úpravě slovenské jurisdikce v lednu 2008 byl povýšen na bratislavského arcibiskupa a ordináře nově vzniklé bratislavské arcidiecéze a o rok později se stal předsedou biskupské konference.

Postoje a stanoviska

Podobně jako většina slovenských biskupů zastává konzervativní stanoviska a brání tak církve před novodobými ideologiemi genderu, a smilstva, což se projevuje i silnějším apelem na podporu rodiny, ke kterému se spolu s ostatními biskupy uchýlil i před Referendem o rodině v únoru 2015.

V roce 2012 se navíc vyjádřil jménem biskupské konference proti preparátu Mifedrine (RU-486), který znamená efektivnější zbraň pro systematickou likvidaci počatých dětí v mateřském lůně, které ohrožuje nejen plod, ale i zdraví ženy samotné. Jednalo se však o zbytečný boj, protože Mifedrine se podařilo již nedlouho předtím ve vší tichosti na Slovensku registrovat na úřadu pro kontrolu léčiv.[1]


Poznámky a reference

  1. Vyhlásenie predsedu KBS k registrácii farmakologických "potratových prípravkov

Odkazy

Externí odkazy

Osobní nástroje