Signály.cz

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Signály.cz jsou ekumenickým komunitním serverem a sociální sítí určeným především pro křesťanskou mládež, které jako jeden z hlavních svých cílů deklarují "přinést Krista blíž mladým lidem pomocí internetu". Server je podporovaný ČBK, ale prezentuje se jako nezávislý, vedený občanským sdružením.

Na serveru je možné diskutovat, vytvářet blogy, sdílet fotografie, informovat o akcích a sdružovat se do společenství. Současné Signály jsou již šestou verzí (jakožto komunitní již třetí v pořadí - první byla představena během Celostátního setkání mládeže v Táboře v roce 2007) pod označením Sirup.[1]

Vedení serveru je kritizováno, že ač se prezentuje jako tolerantní a otevřené všem křesťanům, ve skutečnosti tvrdě prosazuje tzv. "liberální pojetí křesťanství" (resp. "light-křesťanství") a potlačuje konzervativní a tradicionalistické katolíky, z nichž řadu bez relevantních důvodů ze svých stránek vyhodilo.

Obsah

Realizační tým

Realizační tým (RT) je představenstvem občanského sdružení Signály.cz.[1] V současné době se skládá z 9 lidí.[2]

Co Signály nabízejí

Výběr zblogů na hlavní stránce

Na serveru je možné diskutovat, vytvářet blogy, sdílet fotografie, informovat o akcích a sdružovat se do společenství.

Seskupení velkého množství křesťansky orientovaných lidí kvalifikuje Signály.cz jako užitečné místo pro organizování katolických a pro-life akcí, nicméně Facebook je výrazně efektivnější. V minulosti se objevila obvinění, že vedení Signálů v celkových přehledech zásadně znevýhodňuje pro-life akce[2], nicméně v současné době již zřejmě nejsou aktuální[3].

Na Signálech se vyskytují desítky aktivních blogů rozličných kvalit, od otřesných až po velmi dobré. Blog Snubní tajemství Karla Skočovského získal v ankětě "O nejlepší blog katolicismu" cenu redakce, udělovanou redaktory časopisu Duše a hvězdy nejlepšímu českypsanému blogu s katolickou tematikou.

Historie

Signály vznikly roku 2001 jako reakce na poptávku po místě, kde by byl přehled akcí pro mladé konaných jednotlivými organizacemi v církvi. V roce 2003 se k nástěnce akcí přidala rubrika články, ve které se publikovaly články z diecézních časopisů. S projektem SignáLy.cz vyhrál Jan Šedo soutěž JuniorInternet.

V roce 2004 vytvořilo arcibiskupství olomoucké pracovní pozici pro redaktora SiGNÁLY.cz, který se tak mohl naplno věnovat rozvoji projektu do plnohodnotného magazínu s vlastní redakcí. Druhý rok se rozhodla tento úvazek přebrat ČBK.

V roce 2007 s nápadem přetvoření magazínu SiGNÁLY.cz na komunitní systém. Po široké diskusi na zasedání Sekce pro mládež ČBK začala příprava na zkoušku a na CSM Tábor 2007 byl spuštěn. Mladými lidmi byl velice vděčně přijat.

V roce 2009 provedl RT Signálů rozsáhlou čistku, v jejímž rámci byla pod pochybnými či lživými záminkami ze Signálů vyhozena celá řada konzervativně a tradicionalisticky zaměřených uživatelů, další uživatelé této názorové orientace následně na protest přerušili či ukončili svoje signálnické aktivity. Podrobnosti ve speciální sekci níže.

V září 2010 prodělaly Signály zatím poslední velkou změnu designu, která vyvolala smíšené reakce.

Čistka

V roce 2009 vygradovaly spory uvnitř komunity Signálů, když konzervativně a tradicionalisticky naladění uživatelé kritizovali vedení za to, že neudržují křesťanský charakter Signálů a umožňují na nich propotratové kampaně. Vedení Signálů zareagovalo na jejich kritiku a požadavky vynucování křesťanských standardů nakonec tím, že začalo postupně omezovat či vyhazovat své konzervativní a tradicionalitické oponenty. Mezi vyhozenými se ocitli například vydavatel a šéfredaktor časopisu Duše a hvězdy Ignác Pospíšil, který krátce předtím na protest proti pronásledování konzervativců rezignoval na post redaktora signální rubriky Co se stalo dnes, vytvořil na Facebooku skupinu Za křesťnaské Signály a zveřejnil rozsáhlý protest proti praktikám RT, dále Johan, kterému vedení Signálů již předtím v rozporu s pravidly zasahovalo do blogu, kde k jeho stanovisku ke staroboleslavské hudební kauze doplnilo "vysvětlující rámeček", který mimo jiné obsahoval nepravdivé údaje, které pak muselo s hanbou opravovat, či některé články zcela smazalo, aniž by pak bylo schopno vysvětlit proč, Jacques, AntonioGhislieri a další. Smazáním uživatele Xenofon byl také přinejmenším pozastaven první pokus o stránky pro vietnamské katolíky v ČR.

Po této čistce, která odstranila prakticky všechny v té době významně aktivní konzervativní a tradicionalistické uživatele a kritiky vedení Signálů (zatímco militantní ateisté urážející věřící a poropagující potraty zůstali netknuti), následoval další odliv, když na protest proti této čistce několik dalších uživatelů ze Signálů odešlo, nebo omezilo činnost. Známý katolický bloger a komentátor David Petrla k tomu poznamenal: "Na Signálech konečně smazali těch pár posledních uživatelů, co diskutovali a vytvářeli obsah. Zůstaly blogísky a supr-čupr pohoda."

Ignác Pospíšil po svém vyhození obvinil RT Signálů, že na svých stránkách lže o důvodech, kvůli kterým k němu došlo, a pohrozil mu trestním oznámením a občanskoprávní žalobou, pokud lži a pomluvy týkající se jeho osoby neodstraní. RT Signálů poté celé odůvodnění smazal. Zde je nutno dodat, že RT Signálů vždy popíral, že by nějaká čistka vůči konzervativcům vůbec existovala, podle něj došlo pouze k vyloučení nenapravitelných problémových uživatelů, s nimiž se nedalo rozumně domluvit. Nikdy však nedoložil svá obvinění konkrétními přečiny, ani nikdy se ani nepokusil vysvětlit evidentně naprosto odlišný metr vůči konzervativním a "liberálním" uživatelům.

Necelý rok po čistce se J. J. Stodola pokusil o návrat, ovšem tento pokus měl krátkého trvání.[4][5] I další pozdější vyhazovy tradicionalistů (Sarto v březnu 2012) ukazují, že se Signály v této věci nijak nezměnily.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. V roce 2007 přišla původní komunitní verze bez speciálního označení pod názvem nové Signály (s charakteristickou zelenou bublinou). Roku 2011 byla uvedena nová verze JP2, která se svou vizualitou a funkcemi značně přiblížila fungování sociální sítě Facebook. Verze Sirup je nyní ve zkušební verzi, kdy jsou postupně implemetovány Realizačním týmem do stávajícího systému nové prvky.
  2. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2010/03/04/komentar-k-pochodu-pro-zivot-2010/
  3. stav k říjnu 2010; pozvánka na Pochod pro život 2011 (26. 3.) už byla zařazena v celkovém přehledu akcí, aktuální stav viz http://www.signaly.cz/akce
  4. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2010/09/06/ach-ty-signaly-ach-ta-mladez/
  5. http://tym.signaly.cz/0910/porusovani-pravidel-signaly-cz
Osobní nástroje