Sbor AVE

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Sbor AVE je smíšený studentský pěvecký sbor Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, který založil při znovuotevření gymnázia moravský hudebník František Macek, který jej společně se synem Filipem dosud vede. Sbor tvoří sto padesát studentů a studentek Arcibiskupského gymnázia ve věku od čtrnácti do osmnácti let.[1] Jeho repertoár je velmi široký, sahá od Gregoriánského chorálu po současnou hudbu.[2]

Obsah

Úspěchy a vystupování

Sbor Ave je jeden z nejlepších studentských sborů České republiky[3], pravidelně pořádá zahraniční koncerty a sbírá ocenění v mezinárodních soutěžích a vystoupeních. Mezi největší úspěchy sboru se řadí například opakovaná medailová umístění na mezinárodním soutěží pěveckých sborů Iuventus mundi cantat v Olomouci (dvě stříbrné medaile v roce 1997, zlaté medaile v letech 1999 a 2000, stříbrná medaile z roku 2006), vítězství v mezinárodní soutěži katedrálních sborů a pěveckých škol v Saint-Quentinu (2000), v celostátní soutěži Gymnasia Cantant (2003) či na mezinárodním festivalu Antonína Tučapského ve Vyškově (2005). Sbor pravidelně vystupuje na celonárodní pouti na Velehradě[4], v roce 1995 vystupoval na Svatém Kopečku u Olomouce při příležitosti návštěvy papeže Jana Pavla II.[5] i při řadě dalších významných církevních akcí. Mezi zavedenou tradici patří, že sbor nebo s ním úzce propojená Schola AG vystupují na primicích kněží, kteří na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži studovali.

V roce 2001 vydal sbor ku příležitosti desátého výročí svého založení vlastním nákladem své první CD Salve, Regina a obdržel děkovné uznání České biskupské konference.

Diskografie

  • Salve, Regina (2001, nahráno u příležitosti desátého výročí založení sboru)

Související články

Externí odkazy

Reference

  1. http://ave.unas.cz/sbor.php?stranka=3
  2. http://www.ceskyhudebnislovnik.cz/slovnik/index.php?option=com_mdictionary&action=record_detail&id=1003194
  3. http://www.losiny.cz/slavnosti/clanky_2003.html
  4. http://www.ceskyhudebnislovnik.cz/slovnik/index.php?option=com_mdictionary&action=record_detail&id=1003194
  5. http://ave.unas.cz/sbor.php?stranka=3
Osobní nástroje