Salmán Tasír

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Salmán Tasír v roce 2009

Salmán Tasír (12. června 1946 Láhaur - 4. ledna 2011 Islámábád) byl pákistánský obchodník a politik, jeden z vrcholných představitelů Pákistánské lidové strany a liberární pákistánské politiky. Od roku 2008 byl guvernérem provincie Paňdžáb.

V posledních měsících svého života se postavil na stranu Asie Bibi, pákistánské křesťanky a matky pěti dětí, odsouzené k smrti podle zločinného zákona o rouhání pro údajnou "urážku Mohameda". Zároveň ostře odsoudil zákon o rouhání, označil jej za "černý zákon" a postavil se za jeho změnu. U tohoto postoje vytrval i poté, co řada jeho spojenců od boje proti zákonu ustoupila a on sám byl radikály obviněn z "odpadlictví od islámu". Prohlásil, že neustoupí, i kdyby měl zůstat posledním odpůrcem tohoto zákona.[1]

4. ledna 2011 byl zavražděn členem své osobní stráže, který jako důvod uvedl právě Tasírovu oponenturu zákonu o rouhání. Na jeho pohřbu se i přes výhrůžky islamistů sešly tisíce lidí. Vláda po jeho smrti vydala prohlášení, že zákon o rouhání měnit nehodlá.[2] Necelé dva měsíce po Tasírovi byl zavražděn i druhý velký oponent zákona o rouhání a jediný křesťan v pákistánské vládě, ministr pro menšiny Šáhbáz Bhattí.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. Petr Pešek: Fanatik proti odpůrci fanatismu, Lidové noviny 6. ledna 2011
  2. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=13935
Osobní nástroje