Susan B. Anthony List

Z Katopedia

(Přesměrováno z SBA List)
Přejít na: navigace, hledání

Susan B. Anthony List (resp. SBA List) je americká nevýdělečná feministická pro-life organizace, která usiluje o vymýcení potratů v USA skrze finanční a mediální podporu pro-life politiků a především političek. Organizace byla založena v roce 1992 a v roce 1997 byla reorganizována do současné právní podoby. Má více než 280 tisíc členů. Post prezidentky zastává jedna ze zakladatelek organizace, Marjorie Dannenfelser, další klíčovou postavou je výkonná ředitelka Emily Buchanan.

Organizace vystupuje jako nadstranická, nicméně v současné době drtivá většina její finanční i mediální podpory směřuje k republikánské straně, neboť k pro-life postojům se hlásí jen minimum demokratů, jejichž spolehlivost byla navíc zpochybněna zradou senátora Nelsona a Stupakovy skupiny při schvalování Obamovy zdravotnické reformy.

Obsah

Jméno

Jméno organizace odkazuje k legendární sufražetce Susan B. Anthony - jednak se jím SBA List hlásí k feministickým tradicím, jednak připomíná, že zakladatelky feministického hnutí umělý potrat odmítaly a propotratový postoj většiny současných feministických proudů je v rozporu s feministickými ideály a tradicemi. Popotratové feministky to velice rozčiluje a proto veřejně zpochybňují tento fakt s tvrzením, že Susan byla soukromě pro potraty, pouze nehodlala bojem za právo na ně ztrácet čas.

Historie

Mediálně nejznámější intervence

SBA List podporoval Sarah Palin jak v její úspěšné kandidatuře na post guvernérky Aljašky (2006), tak v její kandidatuře na post viceprezidentky USA (2008).

Po zvolení propotratového Baracka Obamy prezidentem USA se SBA List zapojil do bojů o podobu jím připravované zdravotnické reformy, když podporoval jejich doplnění o pro-life dodatek zakazující financování potratů z federálních peněz. Podpořil a hodlal i vyznamenat reprezentanta Stupaka, který v čele skupiny pro-life demokratů dlouhou dobu vzoroval tlaku prezidenta na schválení silně propotratové verze reforem. Když však Stupak v rozhodujícím okamžiku zradil pro-life hnutí a podpořil reformu výměnou za neefektivní vládní příkaz, SBA List zrušil jeho vyznamenání a věnoval 150 tisíc dolarů na rozhlasovou kampaň proti jeho znovuzvolení. Stupak poté oznámil, že odchází do důchodu.

V roce 2009 podpořil v doplňovacích sněmovních volbách kandidáta Konzervativní strany New Yorku Douga Hoffmana proti republikánské kandidátce Dede Scozzafavě a demokratu Billu Owensovi. Volby nakonec vyhrál Owens, nicméně jako pozitivum z hlediska SBA Listu je možné brát fakt, že se svou kampaní spolupodílel na faktické likvidaci Scozzafaviny politické kariéry, když tato musela s ostudou ukončit kampaň pro nedostatek peněz a beznadějné postavení v průzkumech a následně svou podporou Owensovi zkompromitovala sebe i liberální republikány obecně.[1]

V roce 2011 zasáhl SBA List do republikánských primárek před prezidentskými volbami 2012, když vyzval kandidáty k podpisu pro-life slibu, v němž by se zavázali k plnění určitého základního pro-life programu (The Pro-Life Presidential Leadership Pledge). Pět kandidátů závazek podepsalo (Michele Bachmann, Newt Gingrich, Ron Paul, Tim Pawlenty a Rick Santorun), tři odmítli (Herman Cain, Gary Johnson a Mitt Romney).[2]

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2009/11/04/vice-o-volbach-v-usa/
  2. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/06/19/pro-life-politika-jako-velke-tema-republikanskych-primarek/
Osobní nástroje