Ruská federace

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Ruská federace je stát, jehož území zahrnuje většinu Východní Evropy a celý sever Asie. Je největší zemí na světě co do rozlohy a devátou zemí na světě co do počtu obyvatel.[1] V čele země stojí prezident Vladimir Vladimirovič Putin.

Země je jadernou velmocí, stálým členem Rady bezpečnosti OSN a majitelem obrovského nerostného bohatství, jehož vývoz je jedním z hlavních pilířů jeho ekonomiky. Je též nejvýznamnějším členem Společenství nezávislých států i nově vznikajícího Euroasijského ekonomického svazu.

Země hrubě porušuje lidská práva, především pak právo na život u nenarozených, byť v této otázce dochází postupně k mírnému zlepšování.[2] Odsouzení ze strany Evropského soudu pro lidská práva se dočkalo zacházení s cizinci ze zemí, s nimiž má Rusko problematické vztahy,[3] a chování ruských jednotek ve válce v Čečensku.[4]

Obsah

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

  • Rusko - článek na české Wikipedii

Poznámky a reference

  1. Obojí platí bez ohledu na to, zda započítáváme či vynecháme poloostrov Krym a jeho obyvatelstvo, jehož odtržení od Ukrajiny a připojení k Ruské federaci v roce 2014 některé státy neuznávají.
  2. V posledních letech dochází k postupnému omezování propotratových zákonů zavedených za Sovětského svazu.
  3. Rusko porušilo lidská práva když vyhostilo Gruzínce, Lidové noviny, 3. července 2014 [cit. 07.08.14].
  4. http://utajenediscipliny.cz/2014/02/11/cecenci-u-evropskeho-soudu-ve-strasburku/
Osobní nástroje