Romuald Štěpán Rob

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

P. Mgr. Romuald Štěpán Rob (* 15. června 1974, Praha) je český římskokatolický duchovní, bývalý český dominikán, publicista, moderátor, režisér a svým způsobem také internetový influencer.


Obsah

Život

Pochází z Prahy z napůl věřící rodiny. Studoval nejdříve výběrovou základní školu se zaměřením na matematiku a přírodní vědy, následně Střední průmyslovou školu elektrotechnickou se zaměřením na programování a počítačovou automatizaci. V 16 letech prošel vnitřním obracením a plně se začal věnovat své víře v Boha. Mezi léty 1992 - 1998 studoval na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého. Během studia třikrát odjel na letní kurzy angličtiny do Dublinu v Irsku.
V roce 1999 vstoupil do dominikánského řádu a pracuje v jednotlivých klášterech (Olomouc, Praha, Znojmo - až do zrušení konventu ve funkci převora). Mezi lety 2000 - 2003 vyučoval na VOŠ Caritas v Olomouci filosofii a etiku. V letech 20062009 byl jmenován krizovým vedením pražského kláštera dominikánů při kostele sv. Jiljí a farnosti, nastartoval revitalizaci (obnovení) a rekonstrukci celého objektu, i rekonstrukci kostela včetně veškerého vnitřního vybavení, vitráží a fresek. Od roku 1999 spolupracuje na diskuzních pořadech a pořadech s teologickým obsahem, spolupracoval na několika vstupech pro Český rozhlas Plzeň a Olomouc, Proglas a Radiožurnál.

Od roku 2006 je též externím spolupracovníkem České televize jako režisér, je autorem námětu a scénáře pro Společný výslech (poslední interview Václava Havla pro Českou televizi v rozhovoru s kardinálem Dominikem Dukou) a také scénáře pro rozhovor Jiřího Stránského a Dominika Duky, mimo jiné je taktéž dlouholetý poradce režiséra Jiřího Stracha, se kterým spolupracoval při vytváření filmu Santiniho jazyk. Od roku 2008 byl duchovním rádcem manželů Havlových.

Od roku 2013 působí již mimo dominikánský řád. Je administrátorem farností v Karlových Varech a Chodově, a zároveň působí i jako diecézní ředitel na plzeňském biskupství.

Dílo

  • Katechismus katolické církve na mp3 (spolu s Kateřinou Rózsovou-Horálkovou, 79 pořadů)

Pořady

  • Světci a svědci
  • Znamení a rituály
  • Cesty víry
  • Sváteční slovo

Dokumenty

  • Léta letí k andělům - díl o Jiřím Strachovi (2009, pro TV NOE), režie
  • Kromě dokumentů pomáhal i s vytvářením dalších projektů pro Paměť národa, když v roce 2019 natočil rozhovory se studenty Gymnázia Sokolov.

Herecká filmografie

  • Kráska a netvor 1950(2010) -oddávající kněz

Externí odkazy

Osobní nástroje