Rady zkušeného ďábla

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: '''Rady zkušeného ďábla''' (orig. ''The Screwtape Letters'') je křesťanská fikce anglikánského autora C. S. Lewise, poprvé publikovan…)
m
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Rady zkušeného ďábla''' (orig. ''The Screwtape Letters'') je křesťanská [[fikce]] anglikánského autora [[Clive Staples Lewis|C. S. Lewise]], poprvé publikovaná v roce [[1942]].  
+
'''Rady zkušeného ďábla''' (orig. ''The Screwtape Letters'') je křesťanská [[fikce]] anglikánského autora [[Clive Staples Lewis|C. S. Lewise]], poprvé publikovaná v roce [[1942]]. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších Lewisových knih, která byla přeložena do desítek cizích jazyků. Volným pokračování Rad zkušeného ďábla je kniha [[Jim Forest|Jima Foresta]] ''[[E-maily z pekla]]''.
-
Kniha má podobu série dopisů zkušeného pekelného úředníka Zmarchroba (orig. ''Screwtape'') jeho synovci Tasemníkovi (orig. ''Wormwood''), který se teprve učí jak svádět člověka („[[pacient]]a“) ke [[hřích]]u a zajistit mu tak věčné zavržení. C. S. Lewis v knize vykresluje sklony a slabosti [[člověk]]a, jakož i důsledky, kam mohou vést, a nepřímo tak poskytuje [[čtenář]]i mnohé informace ohledně křesťanského života a [[Křesťanská morálka|morálky]]. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších Lewisových knih, která byla přeložena do desítek cizích jazyků. Volným pokračování Rad zkušeného ďábla je kniha [[Jim Forest|Jima Foresta]] ''[[E-maily z pekla]]''.
+
Kniha má podobu série dopisů zkušeného pekelného úředníka Zmarchroba (orig. ''Screwtape'') jeho synovci Tasemníkovi (orig. ''Wormwood''), který se teprve učí jak svádět člověka („[[pacient]]a“) ke [[hřích]]u a zajistit mu tak věčné zavržení. C. S. Lewis v knize vykresluje sklony a slabosti [[člověk]]a, jakož i důsledky, kam mohou vést, a nepřímo tak poskytuje [[čtenář]]i mnohé informace ohledně křesťanského života a [[Křesťanská morálka|morálky]].
== Ukázka z díla ==
== Ukázka z díla ==

Verze z 17. 8. 2011, 06:00

Rady zkušeného ďábla (orig. The Screwtape Letters) je křesťanská fikce anglikánského autora C. S. Lewise, poprvé publikovaná v roce 1942. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších Lewisových knih, která byla přeložena do desítek cizích jazyků. Volným pokračování Rad zkušeného ďábla je kniha Jima Foresta E-maily z pekla.

Kniha má podobu série dopisů zkušeného pekelného úředníka Zmarchroba (orig. Screwtape) jeho synovci Tasemníkovi (orig. Wormwood), který se teprve učí jak svádět člověka („pacienta“) ke hříchu a zajistit mu tak věčné zavržení. C. S. Lewis v knize vykresluje sklony a slabosti člověka, jakož i důsledky, kam mohou vést, a nepřímo tak poskytuje čtenáři mnohé informace ohledně křesťanského života a morálky.

Obsah

Ukázka z díla

Teď mě napadá jen jedno. Tvůj pacient je teď pokorný; už jsi ho na to upozornil? Každá ctnost nám připadá méně hrozná, pokud si jí člověk je vědom, a obzvlášť to platí o pokoře. Ve chvíli, kdy bude skutečně chudý v duchu, propašuj do jeho mozku příjemnou myšlenku: „Propánakrále, já jsem pokorný!“, a téměř vzápětí se v něm objeví pýcha – pýcha na vlastní pokoru.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Poznámy a reference

Osobní nástroje