Rady zkušeného ďábla

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m
m (Poznámy a reference)
 
Řádka 16: Řádka 16:
<references/>
<references/>
-
 
+
[[Kategorie:Americká literatura]]
[[Kategorie:Křesťanská literatura]]
[[Kategorie:Křesťanská literatura]]
[[Kategorie:Knihy roku 1942]]
[[Kategorie:Knihy roku 1942]]
[[Kategorie:Díla C. S. Lewise]]
[[Kategorie:Díla C. S. Lewise]]

Aktuální verze z 25. 6. 2014, 05:44

Rady zkušeného ďábla (orig. The Screwtape Letters) je křesťanská fikce anglikánského autora C. S. Lewise, poprvé publikovaná v roce 1942. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších Lewisových knih, která byla přeložena do desítek cizích jazyků, včetně češtiny. Volným pokračování Rad zkušeného ďábla je kniha Jima Foresta E-maily z pekla.

Kniha má podobu série dopisů zkušeného pekelného úředníka Zmarchroba (orig. Screwtape) jeho synovci Tasemníkovi (orig. Wormwood), který se teprve učí jak svádět člověka („pacienta“) ke hříchu a zajistit mu tak věčné zavržení. C. S. Lewis v knize vykresluje sklony a slabosti člověka, jakož i důsledky, kam mohou vést, a nepřímo tak poskytuje čtenáři mnohé informace ohledně křesťanského života a morálky.

Obsah

Ukázka z díla

Teď mě napadá jen jedno. Tvůj pacient je teď pokorný; už jsi ho na to upozornil? Každá ctnost nám připadá méně hrozná, pokud si jí člověk je vědom, a obzvlášť to platí o pokoře. Ve chvíli, kdy bude skutečně chudý v duchu, propašuj do jeho mozku příjemnou myšlenku: „Propánakrále, já jsem pokorný!“, a téměř vzápětí se v něm objeví pýcha – pýcha na vlastní pokoru.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Poznámy a reference

Osobní nástroje