Růžena z Limy

Z Katopedia

Verze z 16. 5. 2021, 16:48; Kkfzouhar (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Svatá Růžena z Limy (rodným jménem Isabel de Flores y del Oliva;[1] 20. duben 1586 Lima - 24. srpen 1617 Lima) je peruánská šlechtična a dominikánská terciářka, známá pro přísnou askezi a péči o chudé (a zejména Indiány) v Limě.

Je první svatořečenou osobou Jižní Ameriky a tudíž i hlavní patronkou tohoto kontinentu, jakož i Peru a Limy. Dále je patronkou latinskoamerických indiánů a spolupatronkou Filipín. Zároveň jest patronkou zahradníků, květinářů a obchodníků s květinami. Moderní kalendář umisťuje její svátek na 23. srpen, tradiční kalendáře a některé moderní lokální kalendáře latinskoamerických zemí pak na 30. srpna.

Obsah

Život

Narodila se 20. dubna 1586 v Limě, hlavním městě místokrálovství Peru,[2] jako jedna z mnoha (snad desátá z třinácti) dětí ve šlechtické rodině Gaspara del Flores, karabiníka španělské armády, který pocházel ze San Germánu na Portoriku, a jeho ženy Marií de Oliva y Herrera, která se narodila v Limě. Pokřtěna byla jako Isabel(a), ale od chůvy i služebnictva se jí brzy dostalo přezdívky Rosa. Toto jméno si v roce 1597 při biřmování, které jí udělil (později též svatořečený) biskup Toribio de Mogrovejo, vybrala jako biřmovací jméno.

Odkazy

Související stránky

Externé odkazy

Poznámky a reference

  1. Růžena byla původně přezdívka z dětství, roku 1597 si ji pak oficiálně zvolila jako své biřmovací jméno.
  2. V té době zahrnovalo téměř celou Jižní Ameriku.
Osobní nástroje