Růžena

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Růžena či Rozálie je ženské jméno odvozené od slova růže (resp. jejího latinského pojmenování Rosa). Vykládá se jako „růže“, „růžová“. Zatímco první a nejčastěji užívaný tvar lze chápat i jako jméno českého původu, druhý jasně představuje částečně počeštěnou formu latinského jména.

V České republice je jméno Růžena poměrně časté, byť v posledních desetiletích se dětem dává podstatně méně často.[1] Mimořádně časté je především v Jižních Čechách,[2] známých jako "kraj pětilisté růže".[3] Na vzestupu je v tuto dobu ještě ne zas tak častá varianta Rozálie.[4] Vzácně se může setkat i s formami Rosita, Rosalia, Rosalie, Rosarie, Rosa či Rosana.

Nejznámějšími svatými Růženami jsou sv. Růžena z Limy, kterou tradiční kalendáře připomínají 30. srpna a kalendář Pavla VI. 23. srpna, a sv. Růžena z Viterba, kterou si katolíci připomínají 4. září. Základní český občanský kalendář umisťuje svátek Růžen na 13. březen, na kterýžto den připadají i některé další formy jména. Rozálii přiřazují některé rozšířené verze kalendáře na 4. září,[5] další rovněž na 13. březen.

Obsah

Známé nositelky jména

Svaté a blahoslavené

Ostatní

Varianty jména

Zdrobněliny

  • Růžena: Růža, Růženka, Růžička
  • Rozálie: Rozárka

Cizojazčné varianty jména

  • Rosalia (lat.)

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?jmeno=R%C5%AF%C5%BEena
  2. http://www.kdejsme.cz/jmeno/R%C5%AF%C5%BEena/hustota/
  3. V historii byly Jižní Čechy doménou mocného rozrodu Vítkovců - "pánů z Růže", jehož jednotlivé rody měly v erbu pětilistou růži (každý o své barvě). Jejich růže můžeme dodnes najít v četných městských a obecních znacích v Jižních Čechách a jejich blízkém okolí.
  4. http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=92510&typ=jmeno
  5. http://www.kalendar.eu/index.php?q=kalendarium
Osobní nástroje