Pochod pro život

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Pochod pro život - konec průvodu na Václavském náměstí, 28. březen 2009
Pochod pro život (angl. March for Life) je pojmenování protestních akcí proti potratům, které mají charakter protestních a modlitebních pochodů. Akce tohoto typu se vyskytují v mnoha zemích a patří k nejmasovějším akcím protipotratového hnutí. Ty největší "národní" pochody pro život se přitom odehrávají obvykle k nějakému datu (případně v určitý den v týdnu blízký určitému datu), které se ovšem v různých zemích liší.

Obecně lze říci, že národní pochody pro život se často vážou k výročí uzákonění propotratových zákonů či podobných událostí. To je i příklad největšího pochodu pro život, amerického March for Life, který se každoročně koná ve Washingtonu u příležitosti výročí vynesení rozsudku v procesu Roe vs. Wade. V České republice a mnoha dalších zemích se největší pochody odehrávají okolo 25. března, na který připadá Den nenarozených dětí.

Obsah

Jednotlivé země

Česká republika

V České republice se hlavní pochod pro život uskutečňuje v Praze v sobotu okolo Dne nenarozených dětí (25. března) a pořádá ho Hnutí Pro život ČR. V roce 2009 proběhl jeho 9. ročník, který vedl po trase kostel sv. Jiljí-Staroměstské náměstí-Václavské náměstí a čítal 1500 účastníků. V roce 2010 proběhl pochod v Praze za účasti až 2.000 lidí, v roce 2011 bylo účastníků rovněž okolo 2000. Mimo to existují menší lokální pochody pro život: jihlavský a plzeňský.

Slovensko

První „Národný pochod za život“ se na Slovensku uskutečnil 22. září 2013 v Košicích a organizovala jej sama Konferencia biskupov Slovenska.[1] Zúčastnilo se jej okolo sto tisíc lidí.

Francie

Největším francouzským pochodem pro život je pařížský, který se od roku 2005 odehrává každoročně koncem ledna u příležitosti výročí zlegalizování interrupcí ve Francii.Počet účastníků se pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců, pořadatelé jej označují za největší evropský pochod pro život.

Kanada

V Kanadě se pochod pro život koná každoročně 14. května, neboť v tento den kanadský parlament odhlasoval přijetí zákona legalizujícího potraty (14. května 1969). V roce 2009, v den čtyřicátého výročí přijetí zákona, zaznamenali pořadatelé rekordní účast - přes 12 000 lidí v hlavním městě Ottawě a okolo 4000 účastníků lokálních pochodů v dalších kanadských městech.

Polsko

Nejznámějším polským pochodem tohoto typu je varšavský Pochod pro život a rodinu, který vykazuje stovky až tisíce účastníků a zdůrazňuje nejen odmítání interrupcí, ale i registrovaného partnerství a manželství homosexuálů. Existují ale i další pravidelné akce významného rozsahu, jako je například poznaňský Pochod pro život.


Spojené státy americké

Největším pochodem pro život vůbec je americký národní March for Life, který se každoročně koná ve Washingtonu u příležitosti výročí vynesení rozsudku v procesu Roe vs. Wade, který v USA vedl ke zrušení protiinterrupčních zákonů (stalo se tak 22. ledna 1973). Počet účastníků obvykle kolísá mezi 100-300 tisíci, což jej též pravidelně řadí mezi nejmasovější demonstrace ve Washingtonu D.C. vůbec. Hlavním tématem jsou potraty, nicméně čím dál častěji se jako vedlejší téma objevuje i otázka euthanasie, jejíž aktuálnost zdůraznil případ Terri Schiavo.

Mimo národní akce existují významné pochody tohoto typu na úrovni jednotlivých států či velkoměst, z nichž některé vykazují opakovaně návštěvnost v řádu tisíců až desetitisíců účastníků (např. v San Franciscu).

Španělsko

29. března 2009 proběhly velké manifestace za právo na život ve Španělsku. Pochodu pro život v Madridu se zúčastnilo 100 000 lidí, dalších 400 000 lidí podpořilo obdobné akce v dalších španělských městech. Tyto události byly reakcí na záměr socialistického premiéra Zapatera rapidně rozšířit možnost potratů, což by zanechalo nenarozené děti zcela bez ochrany. Proto se madridský Pochod svým charakterem blížil spíše běžné demonstraci. Protestující vyzvali premiéra, aby se zaměřil spíše na pomoc těhotným ženám, aby nemusely o potratu vůbec uvažovat, namísto jejich rozšiřování. Na akci byl také předčítán Madridský manifest - prohlášení, které podepsalo 300 španělských odborníků, vědců a lékařů, a který konstatuje, že "z vědeckého hlediska lidský život začíná početím, a proto má být také od chvíle početí respektován a chráněn". Protesty zorganizovaly španělské pro-life organizace Derecho a vivir (právo na život) a Hazte Oír. Mottem madridského Pochodu bylo heslo: "Neexistuje právo zabíjet - existuje právo na život."

Švýcarsko

Ve Švýcarsku proběhl první národní pochod pro život 18. září 2010 v Curychu jako společná akce 6 protestantských a katolických organizací.[2] V roce 2011 následoval další, s tisíci účastníky. Švýcarská policie při něm muse la použít slzný plyn a vodní děla, aby jej ochránila před útokem stovek potratářů z řad levice a anarchistů.[3]

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. http://www.forumzivota.sk/index.php?page=0&type=news&id=34&method=main&art=848
  2. http://www.prolife.cz/?a=71&id=1195
  3. http://www.hliworldwatch.org/?p=998
Osobní nástroje