Phillippe Belgický

Z Katopedia

Verze z 16. 5. 2021, 10:27; Kkfzouhar (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Phillippe (Filip), vévoda brabantský (* 15. dubna 1960 na zámku Belvedére u Lakenu) je v pořádí VII. králem Belgie od jejího založení v roce 1830. Králem je od 21. července 2013, kdy převzal jako korunní princ vládu po svém otci Albertu II.. Je ženatý a má čtyři děti.


Život

Jako syn králova bratra byl již od narození vychováván jako následník trůnu. Studoval na jezuitské koleji Saint-Michel v Bruselu a pokračoval na benediktinské univerzitě v Lophem. Absolvoval též studia na Oxfordu a Stanfordu, kde získal titul magistra politických věd.

Roku 1989 absolvoval též několik speciálních zkoušek na Královské vysoké škole národní obrany. Od téhož roku se objevoval po boku krále jako jeho regulérní následník.

Protože však král Baudoin I. velmi brzy zemřel a korunní princ byl považován za nezralého k převzetí moci (především byl ještě stále svobodný), převzal královskou moc jeho otec Albert II., který na svůj úřad 21. července po předchozím oznámení abdikoval a nový král svou moc převzal v tentýž den.[1]

Král Phillippe je introvert a věřící katolík. Sám byl v dětství značně poznamenán manželskou krizí svých rodičů, což mu psychicky dlouhou dobu znemožňovalo navázat jakýkoliv vztah s aristokratickou dívkou a oženit. Celá situace se navíc komplikovala tím, že si nesměl vybrat dívku z žádné ze soupěřících aristokratických stran. Toto pravidlo však sám následník trůnu porušil, když v září 1999 bylo oznámil své zasnoubení s dívkou z belgické aristokracie, Mathilde d'Udekem d'Acoz, terapeutkou řečových vad a psycholožkou, jejíž rodina, původně vlámská, žije ve Valonsku. Jejich sňatek uzavřený v Katedrále sv. Michala a Guduly 4. prosince 1999 nakonec usmířil obě soupěřící strany aristokratických rodů.


Poznámky a reference

  1. Belgický král abdikoval, korunu přenechá svému synovi Phillippovi - zprávy ČT24

Odkazy

Osobní nástroje