Ondřej Vojtěch Soudský

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

P. Ing. Ondřej Vojtěch Soudský OP (* 18. července 1952, Praha) je český římskokatolický duchovní a dominikán, původní profesí statistik a vědec Československé akademie věd.

Obsah

Život

Jeho rodiče byli archeologové a díky tomu strávil většinu dětství na vykopávkách. Jeho otec byl jednu dobu kandidát u premonstrátů i dominikánů, ale protože se nepohodl s arcibiskupem pražským, tak se rozhodl věnovat výlučně vědecké práci. Matka Eva, rozená Pelantová, pocházela ze žido-komunistické rodiny a díky tomu i Ondřej se s katolickou vírou blíže seznámil až v dospívání. Studoval na Akademickém gymnáziu v Praze ve Štěpánské ulici, kde se zúčastnil studentské stávky na podzim 1968 po intervenci vojsk Varšavské smlouvy.

V roce 1973 jeho otec, který již v tu dobu tři roky vyučoval v Paříži na Sorbonně, emigroval. Bohužel se mu nepodařilo s sebou vzít celou svou rodinu, která ho pak následně mohla navštívit jen dvakrát. Když studoval Vysokou školu ekonomickou obor statistika, tak jeho otec roku 1976 zemřel. Díky povolení děkana, kterému dal slovo, že neemigruje, mu bylo povoleno na pohřeb vycestovat. I přes veškeré možné nabídky otcových kolegů, kdy mu nabízeli i stipendia se rozhodl odmítnout a vrátil se zpět i s propašovanou urnou otcova popela, kterou pak soukromě pohřbil v Chloumku u Mělníka. Oproti němu se však rozhodla k emigraci jeho sestra, které se to povedlo díky několika právním kličkám. Na konci studií vysoké školy následně i díky rodinné známé profesorce Růženě Vackové konvertoval, nechal se pokřtít a začal postupně prohlubovat svůj duchovní život. Po skončení školy byl rok na základní vojenské službě v Kroměříži a po návratu vstoupil do tajného noviciátu dominikánského řádu, kde ho doprovázel farář od sv. Jiljí P. Jiljí Dubský. Po sedmi letech formace byl doporučen ke svěcení, které mu bylo uděleno na dovolené v Německé demokratické republice v dominikánském klášteře v Lipsku biskupem Hans-Reinhard Kochem.

Do Sametové revoluce pracoval jako statistik – asi rok ve Výzkumném ústavu matematických strojů a po vojně v Centrálním výpočetním středisku Československé akademie věd. Po převratu do Akademie chodil ještě z kláštera až do doby, kdy si ho vyžádal provinciál pro práci na obnově klášterního vzdělání a struktur. V průběhu devadesátých let pravidelně využíval všech svých vědeckých cest i cest do zahraničí k sestře k získávání dalších kontaktů na své projekty. V roce 1992 tak například získal od organizace Kirche In Not misijní autobus speciálně upravený na knihovnu s kaplí a k ubytování čtyř kněží, se kterým následně jezdili dělat evangelizaci do pohraničí. Vedle mnoha aktivit také založil populárně naučný Amen - měsíčník pro vzdělávání ve víře, který vycházel až do přelomu století. Na něj volně navázal laický časopis RC Monitor, který začal vycházet v roce 2004, a který se pravidelně k některým článkům a tématům časopisu Amen vrací.

V současnosti působí jako farář plzeňské farnosti Na Slovanech a jako biskupský vikář pro školství.[1]

Odkazy

Poznámky a reference

  1. Viz web biskupství https://www.bip.cz/cs/katalog/osoby/soudsky-ondrej

Externí odkazy

Osobní nástroje