Nicolás Ñeenguirú

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Nicolás Ñeenguirú je guaraníjský náčelník a vojevůdce, velký kacík (starosta) redukce Concepción, který vedl v 17. století indiánské milice z jezuitských redukcí ve válkách s portugalskými otrokáři.

Život

Dostalo se mu vzdělání od jezuitů, uměl číst a psát. Mimo jiné se zachoval španělský překlad jeho originálně v jazyku Guaraní psaném dopisu, který je cenným zdrojem o životě jezuitů a jejich redukcí.

Jako velký kacík a vážený vůdce redukce Concepción vedl guaraníjské milice v bojích s portugalskými otrokáři. Zpočátku se mu moc nedařilo, neboť jeho chabě vyzbrojení muži nebyli pro po zuby ozbrojené otrokáře soupeřem. Teprve když jezuité vymohli indiánům právo na vyzbrojení se palnými zbraněmi a začali pro ně vyrábět dřevěná děla, došlo ke změně situace.

V roce 1641 indiánské milice pod vedením jeho a Ignacia Abiarú rozdrtily v pohoří Mbororé armádu portugalských otrokářů vedenou Manuelem Piresem a na stopadesát let (do rozpadu redukcí v důsledku zrušení a odchodu jezuitů) tak zastavily portugalské otrokářské výpravy do přilehlých španělských držav.

Odkazy

Externí odkazy

Osobní nástroje