Mykola Zerov

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Ukrajinský básník a klasický filolog Mykola Zerov

Mykola Konstantynovič Zerov (ukrajinsky Мико́ла Костянти́нович Зе́ров, 26. dubna 1890, Ziňkiv - úředně 3. listopadu 1937, Sandarmoch, Republika Karelija) byl otec ukrajinského neoklasicismu, byl klasickým filologem, překladatelem z latiny, literárním vědcem, výrazným analytickým kritikem a polemikem. Jako básník byl mistr sonetu.

Život

Narodil se 26. dubna ve městě Ziňkiv na Poltavsku do mnohapočetné rodiny učitele místní dvojtřídky. Kromě něj byl v rodině literárně činný i jeho o rok mladší bratr Mychajlo.

Po skončení ziňkivské malotřídky, kde byl jeho spolužákem budoucí humorista Ostap Vyšňa, vystudoval roku 1908 První gymnázium v Kyjevě. V letech 1908-1914 studoval historicko-filologickou fakultu kyjevské univerzity sv. Volodymyra.

Hojně publikoval a překládal (především z latiny - Antologie římské poezie). Jako literární vědec též vydával fundované antologie nové poezie (Nová ukrajinská poezie - Нова українська поезія). Po náhle smrti jeho desetiletého syna došlo k náhlému odrazu v jeho tvorbě. Napsal sbírku Kamena, ve které se zrcadlí nadčasovost lidského myšlení a filosofie. Ve třicátých letech byl vyčleněn ze společenského života (vyhazov z univerzity, kde vyučoval) až byl nakonec roku 1937 zatčen a zastřelen.

Osobní nástroje