My jsme církev
Z Katopedia
My jsme církev či Wir sind Kirche je mezinárodní hnutí odstartované stejnojmennou peticí rakouských katolíků, která byla zveřejněna v roce 1995 akterou v německé jazykové oblasti podepsalo 2,3 milionu lidí.[1] Hnutí představuje konglomerát liberálního pseudokatolicismu a liberálního protestantismu, hlásí se k němu ale i nevěřící. Cílem hnutí je reforma římskokatolické církve v intencích ultraliberálních výkladů druhého vatikánského koncilu. Články podporující hnutí a hlásající jeho názory v českém prostředí vycházejí např. na ChristNetu či Getsemanech.
Krom prezentace svých požadavků se hnutí staví nepřátelsky ke katolické hierarchii a konzervativnímu a tradičnímu katolicismu. V posledních letech například útočilo na papeže Benedikta XVI. v souvislosti se zrušením exkomunikací biskupů FSSPX[2] a se sexuálními a pedofilními aférami Katolické církve.[3] Současný papež Benedikt XVI. ještě jako kardinál ohodnotil požadavky hnutí jako „pokus léčit symptomy, přičemž ale zásadní problém krize církve a krize v církvi zůstává bez povšimnutí“[4] a zamítl či zpochybnil všechny jeho dílčí požadavky.
Obsah |
Petice a hnutí
Petice, která odstartovala hnutí, vytyčila pět hlavních požadavků:
- Výstavba církve v duchu bratrství požaduje rovnoprávnost věřících a právo věřících ovlivňovat výběr svých biskupů.
- Plné zrovnoprávnění žen včetně připuštění žen ke kněžství.
- Svoboda volby mezi celibátní a necelibátní formou života, tedy zrušení povinného celibátu kněží.
- Pozitivní hodnocení sexuality jako důležité součásti Bohem stvořeného a chtěného člověka, což zahrnuje i zmírnění církevních odsudků antikoncepce a homosexuality.
- Radostná zvěst, nikoli hrozby znamená více solidarity a lidskosti, zejména ve vztahu k marginalizovaným skupinám v církvi (např. rozvedení či kněží, kteří uzavřou sňatek).
Později tyto požadavky doplnily ještě podpora a aplikace radikálního pojetí ekumenismu.
Mezi signatáři petice je mnoho významných osobností veřejného života, včetně řady problematických teologů (např. Eugen Drewermann, Bernhard Häring, Gotthold Hasenhüttl, Hans Küng). Hnutí má největší ohlas v německy mluvící oblasti, nicméně existují i jeho odnože v několika dalších zemích a spolupracuje s celou řadou dalších organizací náležících do sféry „liberálního pseudokatolicismu“. V USA hnutí deklaruje jako svoji členskou organizaci např. i propotratovou organizaci Catholics for Choice.[5]
Odkazy
Externí odkazy
- Wir sind Kirche Deutschland (německy)
- Wir sind Kirche Österreich (německy)
- International Movement We Are Church (anglicky)