Mifegyne

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Mifegyne známý též pod označení RU - 486 je potratový preparát, registrovaný v několika zemích světa (v ČR zatím mimo zákon). Tato potratová pilulka z morálního hlediska převádí vinu za usmrcený nenarozený život (aborci) z 90% z lékaře na ženu, která si ho smí takto způsobit již v prvních dvou měsících těhotenství.

Obsah

Složení preparátu

Jedna tableta mifegyne obsahuje mifepriston, který byl původně užíván a k léčbě psychosomatických depresí. Dalším výzkumem se podařilo zjistit, že má schopnost léčit děložní nyomy, což byl jen krok k rozvinutí jeho abortivních účinku. První, kdo začal experimentovat sa bortivními účinky Mifegyne, který byl složen z účinných látek mifepriston a misprostolu (někde uváděný jako misoprostol) byli Frnacouzi, kteří jej vyzkoušeli na dvou miliónech čínských žen. Abortivní účinek zpravidla trvá v rozmezí tří dnů až čtyř týdnů, provázený různou intenzitou vnitřních křečí a bolestí provázených různou sílou krvácení. V jednom z dvaceti případů může potrat skončit kyretáží, v jednom ze sta je provázen záněty, poruchami střev, zvracením, průjmy, změnami krevního tlaku. Bolesti hlavy, nevolnosti a dlouhodobé problémy s krevními sraženinami se považují za běžné.

Negativní účinky se podle některých tvrzení omezují vměstnáním dalších látek působícím jako analgetika. Fyzický a duševní stav ženy je však v každém případě po požití tohoto preparátu daleko vyšší než absolvováním běžného umělého potratu.

Snahy o registraci preparátu v ČR

Na konci roku 2012 začal ministr zdravotnictví Leoš Heger připravovat legislativní návrh zákon, který by mohl vést k zákonné registraci Mifegyne. Svůj úmysl potvrdil v online diskuzi deníku MF Dnes dne 10. 1. 2013[1] V reakci nato se vzedmul odpor několika iniciativ a jednotlivých občanů, kteří začali jednotlivě psát dopisy panu ministrovi, kde jasně definovali, jaké jsou důvody proti zavedení a proč je zcela liché jeho stanovisko, že potratové pilulky jsou u nás několik let k dispozici. Zpravidla se uvádí následující argumenty:

 1. "Potratové pilulky, které jsou povolené" jsou především preparáty typu Postinor, o kterém jeho propagátoři vždy tvrdili, že není potratový, což byl důvod pro jeho přijetí ze strany ministerstva zdravotnictví
 2. Skutečnost, že Mifegyne je v některých zemích zaregistrován není důvodem, aby jinak suverenní ČR byla nucena jej registrovat.
 3. Nikdo ani SÚKL by se neměl zasazovat o registraci Mifegyne jako léku, protože se v žádném případě nejedná o léčivo, ale o jed, jehož primárním účelem j
  1. Odpověď naleznete v čase 14:39 - http://zpravy.idnes.cz/on-line-s-ministrem-zdravotnictvi-hegerem-fjd-/odpovedi.asp?t=HEGER3
  e zabijení plodu.
 4. Provádění potratu prostřednictvím Mifegyne a následným prostaglandinem trvá několik dní, během kterých není žena pod klinickým dozorem a během něhož zpravidla dochází ke krvácení (v 9% masivnímu) a při nečekané reakci organismu není zdravotnická pomoc okamžitě k dispozici a může tím být ohrožen život ženy.
 5. Přibližně v 10% případů tato "léčba" selhává a žena proto nakonec musí podstoupit klasický umělý potrat.
 6. Zdá se, že hlavním důvodem k zavedením potratů prostředkem Mifegyne je zřejmě šetrnější přístup především k lékařům, kteří nebudou muset děti sami zabíjet. Žena spolkne pilulku, čímž zabije sama své dítě a přenese všechnu vinu a negativní psychické dopady na sebe.
 7. Když bude tento preparát legálně dostupný v nemocnicích, zvyší se tím riziko jeho nekontrolovatelného zneužití mimo nemocnice.

Situace v jiných zemích

Na Slovensku se otevřeně postavila proti chemickým preparátům Konference biskupov Slovenska prostřednictvím biskupa-předsedy Stanislava Zvolenského. Boj proti RU - 486 však je již marný, protože v zemi byl zaregistrován ke dni 9. 1. 2012.[1]

Poznámky a reference

 1. Vyhlásenie predsedu KBS k registrácii farmakologických "potratových prípravkov"

Externí odkazy

Osobní nástroje