Mary Healyová

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Profesorka Mary Healyová (* 1964) S.T.D. je americká katolická teoložka a misionářka, profesorka biblistiky na Sacred Heart Major Seminary a autorka několika knih. Je častou návštěvnicí či pořadatelkou konferencí, jejichž tématy jsou biblické interpretace, teologie těla a duchovní život.

Její nejznámějšími knihami jsou průvodce Teologií těla Jana Pavla II. Men and Women Are from Eden (Muži a ženy jsou z ráje), který se dočkal překladu do řady jazyků, včetně češtiny, a cyklus Catholic Commentary on Sacred Scripture, u něhož je hlavní editorkou a autorkou prvního dílu (The Gospel of Mark).

Obsah

Život

Bakalářský diplom získala na University of Notre Dame (1986), magisterské pak na Franciscan University (1988, teologie) a Catholic University of America (1991, filosofie). Licenciát teologie získala na rakouském International Theological Institute, doktorát posvátné teologie pak na Gregorianě (2000).

Několik let byla koordinátorkou laické Mother of God Community v marylandském Gaithersburgu, nějakou dobu pak sloužila jako misionářka v Rusku a dalších zemích.[1] Přednášela teologii na Ave Maria University, dnes je profesorkou biblistiky na Sacred Heart Major Seminary a starší členkou St. Paul Centre for Biblical Theology a přednáší též na Christendom College.

Dílo

  • Men and Women Are from Eden - průvodce Teologií těla Jana Pavla II. (česky vyšlo jako Muži a ženy jsou z ráje, překlad Karel Skočovský)
  • 'Behind' the Text: History and Biblical Interpretation (spolueditorka)
  • Out of Egypt: Biblical Theology and Biblical Interpretation (spolueditorka)
  • The Bible and Epistemology (spolueditorka)
  • Catholic Commentary on Sacred Scripture (spolu s Peterem Williamsonem hlavní editorka, zároveň ja autorkou prvního dílu: The Gospel of Mark)

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. http://www.christendom.edu/grad/acad/grad%20prof%20pages/healy.shtml
Osobní nástroje