Marie Filomena Dolanská

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Marie Filomena Dolanská (30. listopadu 1895 Všemina8. prosince 1943 Koncentrační tábor Ravensbrück) je česká učitelka a řeholnice, členka České kongregace sester dominikánek, ředitelka školy a představená kláštera ve Vlaštovičkách (dnes část Opavy), umučená v Koncentračním táboře Ravensbrück.

Obsah

Život

Pocházela z početné zbožné rodiny, mezi jejími sourozenci byli dva kněží. V letech 19111915 studovala na učitelském ústavu sester dominikánek v Řepčíně a po maturitě vstoupila do jejich kongregace. Časné sliby složila 12. září 1917, věčné 28. srpna 1920. Působila nejprve jako učitelka a posléze jako ředitelka řádové školy a představená konventu ve Vlaštovičkách.

I po okupaci země nacistickým Německem dávala najevo své vlastenecké cítění, ignorovala zákaz výuky českého jazyka a zastávala se osob stíhaných Gestapem. 10. května 1941 byla zatčena, umístěna do samovazby a asi po měsíci odeslána do Koncentračním táboře Ravensbrück. Zde zemřela (podle oficiálního úmrtního listu na rakovinu obličeje) a byla zpopelněna při hromadném pohřbu žehem.

Je po ní pojmenována ulice Marie Dolenské ve Vlaštovičkách, v níž stojí bývalý klášter (dnes charitní Dům sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené), který vedla.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

Osobní nástroje