Marcel Javora

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

P.Mgr. Marcel Javora (*31. října 1965) je moravský katolický kněz a vysokoškolský učitel liturgické hudby


Obsah

Životopis

Narodil se 31. října 1965 v Brně-Židenicích. Jeho otcem je tajný kněz východního ritu Josef Javora. Na konci osmdesátých let se rozhodl pro studium bohosloví. Začal nejdříve studovat v kněžském semináři v Litoměřících, následně dokončil své studium roku 1994 na CMTF v Olomouci. Několik let působil jako vyučující na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci jako odborný asistent katedry liturgické teologie se zaměřením na liturgickou hudbu. V současnosti je zaměstnán jako hlavní vyučující liturgického zpěvu při Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci.

Kněžská působiště

Profesní aktivity

Působil vedle farářské funkce nějaký čas také jako sbormistr při chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Bohdalicích. Od roku 1996 působí na CMTF v Olomouci na katedře liturgiky jako asistent církevního zpěvu, kde vyučuje liturgické hudbě bohoslovce. Mezi jeho badatelskou činnost patří výzkum dekadence zájmu lidí o hudbu a kulturu vůbec. Zkoumá vliv na církevní hudbu u obyvatel českého etnika v rumunském Banátu. Spolupracuje aktivně s radiem Proglas, kterému poskytuje často rozhovory na téma liturgické hudby.

V minulosti býl též účasten vzniku nahrávek scholy Střípky nebo její pozdější mutace Anima Una.

Na stránkách farnosti Vysočany u Blanska poskytuje přepisy a nyní i audio nahrávky svých kázání, zvláště těch, které jsou součástí projektu Učící se církev. Pravidelně bývá zván především do Slavkova u Brna na duchovní obnovy jako přednášející. Roku 2010 signoval Prohlášení kněží ve věci sexuální výchovy na ZŠ.

Poznámky a reference

  1. Ustanovení farářem viz ACTA CURIAE EPISCOPALIS BRUNENSIS, čj. BB-1366/14 (07/2014), s. 67.
  2. Z diecézního oběžníku - červenec 2014, farnost Milonice

Související články

Externí odkazy

Videa

Osobní nástroje