Makrina Mladší

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
František (diskuse | příspěvky)
(Založena nová stránka: '''Makrina Mladší''', sestra sv. Basila Velikého a sv. Řehoře Nysského. Narodila se v Césareji v [[Kappadocie|Kapp…)
Porovnání s novější verzí →

Verze z 19. 7. 2012, 19:22

Makrina Mladší, sestra sv. Basila Velikého a sv. Řehoře Nysského. Narodila se v Césareji v Kappadokii v zbožné křesťanské rodině, která dala Církvi celkem sedm světců. Měla se vdát, ale po náhlé smrti snoubence se rozhodla pro život zcela zasvěcený Bohu. Spolu se svou matkou Emmelií a dalšími ženami založila řeholní společenství, které bylo později inspirací i pro jejího bratra Basila. Makrina měla rozhodující vliv na jeho rozhodnutí opustit světstkou kariéru a věnovat se křesťanské askezi. Spolu s ním poté zakládala další ženské kláštery, kterým on dal pravidla a po svém ustanovení za arcibibiskupa Césareje je dále vedl. Nedlouho po smrti sv. Basila v roce 379 umřela také Makrina, pravěpodobně v roce 380. O jejím životě víme především z životopisu sv. Řehoře Nysského.[1] Svátek má 19. července.

Odkazy

Reference

  1. Řehoř Nysský „chválil zasvěcené panenství (De virginitate) a představil jeho významný vzor v životě své sestry Makriny, která pro něho byla vždycky příkladem a vůdkyní (srov. Vita Macrinae)“.Benedikt XVI. na generální audienci 29. 8. 2007.
Osobní nástroje