Lukáš Kirby

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Související stránky)
(Související stránky)
Řádka 21: Řádka 21:
* sv. [[John Jones|John Jones]]
* sv. [[John Jones|John Jones]]
 +
 +
* sv. [[John Almond|John Almond]]
 +
 +
* sv. [[Bartoloměj Alban Roe|Bartoloměj Alban Roe]]

Verze z 7. 9. 2012, 09:26

Svatý Lukáš Kirby (1549 - 30. května 1580), anglický katolický kněz, který zemřel mučednickou smrtí při pronásledování katolíků v Anglii v 16. stol. Jeho liturgická památka připadá na 30. květen.


Život a mučednická smrt

Narodil se v r. 1549, pracědpodobně v Richmondu v hrabství York. Studoval v Camridge, později v Lovani, kde se obrátil na katolickou víru. Tamtéž se rozhodl ke kněžské dráze. Na kněze byl vysvěcen v r. 1577 v Cambrai. Následně odjel do Říma, aby i zde studoval teologii. O dva roky později se dostal do skupiny, v níž byl mj. sv. Edmund Kampián. Navzdory hrozbě smrti, která visela nad každým katolickým knězem ochotným působit na Ostrovech, ke bylo šíření katolické víry zakázáno, pokusili se o přeplavení La Manche. Poprvé sice neúspěšně, proto šel pěšky do Dunquerke, kde nasedl na loď a odplul do Doveru. Hned v přístavu byl zajat, nějaký čas vězněn v Gatehouse ve Westministeru. Poté byl převezen do Toweru. Přes mučení se odmítl vzdát své víry a odmítl i uznat krlovskou svrchovanost ve věcech víry. 30. 5. 1582 byl popraven.

29. prosince 1886 byl papežem Lvem XIII. beatifikován a spolu s dalším 40 anglickými a waleskými mučedníky byl papežem Pavlem VI. 25. prosince 1970 kanonizován.


Související stránky

Osobní nástroje