Louis Raduit de Souches

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Maršál Jean-Louis Raduit de Souches (16. srpen 1608, La Rochelle12. srpen 1682, Jevišovice) je jeden z nejschopnějších vojevůdců třicetileté války. Nejprve bojoval na protestantské straně, později ale přešel na stranu katolíků a dal se do služeb rakouských Habsburků. Nejvíce se proslavil tím, že v roce 1645 ubránil Brno proti zdrcující přesile vojáků švédského generála Torstensona.

Obsah

Život

Jako protestant francouzského původu nejprve bojoval na straně hugenotů u svého rodného města La Rochelle. Poté odešel z Francie a vstoupil do řad švédské armády. Tu však nakonec pro neshody s nadřízenými opustil a přidal se na stranu rakouských Habsburků (1642).

V březnu roku 1645 jej císař Ferdinand III. jmenoval velitelem Brna. Pod jeho velením brněnská posádka čítající pouhých 1 500 mužů (skuteční vojáci představovali jen jednu třetinu z nich) dokázala zdánlivě nemožné, když udržela město proti 28 000 mužů generála Torstensona (obléhání trvalo od 3. května do 23. srpna 1645).

Po tomto obrovském úspěchu jeho kariéra strmě stoupala. Stal se nejdříve generálmajorem (1646) a posléze maršálem a velitelem císařských vojsk na Moravě (1648). Konec života prožil na svých rozsáhlých moravských statcích, kterými ho habsburští císařové obdarovali.

Po smrti

Na základě přání uvedeného v závěti, kterou sepsal 14. srpna 1675, byly jeho ostatky uloženy v kostele sv. Jakuba v Brně. Projekt jeho hrobky vypracoval kolem roku 1717 brněnský architekt Mořic Grimm.

Na památku jeho úspěchu při obraně Brna je na Špilberku umístěna jeho busta, a to na bastionu napravo za branou od hlavní přístupové cesty z Husovy ulice.

Odkazy a reference

Související stránky

Externí odkazy

Literatura

Poznámky a reference

Osobní nástroje