Liturgické barvy

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Liturgické barvy rouch se v církvi při liturgii používají v závislosti na liturgickém období, popř. na daném svátku. Používá se šest barev:

1. bílá - používá se v den svátků Páně (např. Proměnění Páně), pokud se nepřipomíná Jeho utrpení (Velký pátek), pak při mariánských svátcích a dnech, kdy si v liturgickém kalendáři připomínáme nějakého světce, ne ovšem mučedníka[1];

2. červená - používá se na Květnou neděli, Velký pátek, na neděli svatodušní, o svátcích apoštolů a svátcích mučedníků;

3. zelená - Při obřadech NOM se užívá v liturgickém mezidobí; u tridentské mše se jí užívá ve stejném čase, který se nazývá doba po Vánocích a po Seslání Ducha svatého s vyjímkou tří neděl před postní dobou, kdy se užívá fialové barvy.

4. fialová - používá se v době postní a adventní, pak také při mších za zemřelé;

5. černá - užívá se při mších za zemřelé[2];

6. růžová - používá se na 3. neděli adventní (Gaudete) a 4. neděli postní (Laetare).

  1. Co se týká mariánských svátků, tak se mnohdy při obřadech NOM začíná užívat i modré barvy. Není však jasné, jaká v tomto ohledu panují pravidla a zda-li je nutné k tomu mít dispenz (pozn. red.)
  2. Při obřadech NOM je černá jako liturgická barva při mších za zemřelé pouze dobrovolná (užívá se praxi proto pouze fialová). Při obřadech tridentské mše se však užívá černé barvy také ve značné části obřadů Velkého Pátku a také v Den památky na zesnulé (Dušičky) 2. listopadu.

Externí odkazy

Osobní nástroje