Lila Rose

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Lila Rose (* 27. července 1988[1]) je pro-life aktivistka, zakladatelka a prezidentka pro-life organizace Live Action, která se specializuje na boj proti potratům za pomoci médií a moderních internetových prostředků.

Velkou slávu jí získaly projekty, v rámci kterých za pomoci skryté kamery odkrývala ilegální praktiky na potratových klinikách Planned Parenthood, mimo jiné ochotu provádět ilegální potraty u nezletilých bez vědomí rodičů, krytí pohlavního zneužívání a lhaní klientkám při poskytování medicínských informací za účelem dotlačení k potratu (Mona Lisa Project a Rosa Acuna Project).

Obsah

Život

Lila Rose je třetí z osmi dětí inženýra společnosti Sun Microsystems, vyrůstala v San Jose v Kalifornii, rodina byla protestantská (baptistická). Základní a středoškolské vzdělání získala skrze domácí vzdělávání obohacené a několik krátkodobých docházek především na křesťanské školy a návštěvy vzdělávacích akcí z dílny Leadership Institute. Vysokoškolské studium absolvovala na UCLA.

V 15 letech založila Live Action pro prezentaci pro-life stanovisek na školách a pro mládežnické publikum. Na podzim 2006, inspirována předchozími aktivitami Marka Crutchera, přišla společně s Jamesem O'Keefem s myšlenkou proniknout se skrytou kamerou na kliniky Planned Parenthood a zdokumentovat masívní porušování zákonů (především krytí sexuálního zneužívání a praktikování ilegálních potratů), k němuž tam dochází. V roce 2009 konvertovala ke katolicismu.[2]

Obrovský úspěch, kterého dosáhla (Planned Parenthood stály její akce desítky milionů dolarů[3] a obrovskou ostudu, několik jeho zaměstnanců bylo vyhozeno a muselo čelit trestnímu stíhání a na jeho potratovou kliniku v Birminghamu v Alabamě byl kvůli krytí sexuálního zneužívání a praktikování nelegálních potratů u nezletilých uvalen roční probační dohled[4]) z ní v roce 2009 udělal celosvětově známou celebritu a přední osobnost a mluvčí amerického hnutí pro-life (článek o ní vyšel např. i v Lidových novinách[5]). Jako reprezentant pro-life hnutí se často objevuje v konzervativních talkshow, včetně těch nejpřednějších - pozvána byla mimo jiné i do The O'Reilly Factor a show Glenna Becka.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. http://www.familytreelegends.com/records/39461?c=search&first=Lila&last=Rose
  2. http://www.ncregister.com/site/article/how-lila-rose-became-pro-life-...-and-catholic/
  3. http://www.ncregister.com/site/article/how-lila-rose-became-pro-life-...-and-catholic/
  4. http://www.foxnews.com/us/2010/02/10/alabama-puts-planned-parenthood-clinic-probation-undercover-sting/
  5. Pavel Černý: Je mi třináct a povolili mi potrat in Lidové noviny 12. 5. 2009, str. 9
Osobní nástroje