Licínio Rangel

Z Katopedia

(Přesměrováno z Licinio Rangel)
Přejít na: navigace, hledání
Mons. Licínio Rangel (90. léta)

J.Exc. Mons. Licínio Rangel (* 5. ledna 1936 v Campos v Brazílii – † 16. prosince 2002 v Rio de Janeiro) byl římskokatolickým biskup a představený Kněžského bratrstva sv. Jana Maria Vianneye.

Po smrti biskupa Antônio de Castro Mayera roku 1991 se stal představeným Kněžského bratrstva sv. Jana Maria Vianneye, které sdružovalo tradičněkatolické kněze v brazilské diecézi Campos. Biskupské svěcení přijal bez předchozího papežského mandátu 28. července 1991 v São Fidelis v Rio de Janeiro v Brazílii z rukou Mons. Bernarda Tissier de Mallerais, kterému asistovali Mons. Richard Williamson a Mons. Alfonso de Galarreta (všichni z FSSPX).

15. srpna 2001 biskup Rangel spolu s dalšími 25 kněžími z Camposu poslal dopis papeži Janu Pavlu II., ve kterém vyjádřili touhu po začlenění do oficiálních struktur katolické církve. Papež odpověděl na jejich žádost kladně a zřídil osobní apoštolskou administrativu sv. Jana Maria Vianneye s právem užívat výlučně liturgických knih římského ritu vydaných roku 1962. Licinio Rangel byl jmenován titulárním biskupem Zarny.

Protože se biskup Rangel potýkal s velkými zdravotními problémy, jmenoval papež Mons. Fernando Rifana jako biskupa - koadjutora pro Apoštolskou administrativu v Camposu. Po smrti biskupa Rangela se tak Mons. Rifan stal jeho automatickým nástupcem.

Odkazy

Osobní nástroje