Let Aloha Airlines 243

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Fotografie pořízená po nouzovém přistání.
Boeing 737 v barvách Aloha Airlines

Let Aloha Airlines 243 byl pravidelný spoj Aloha Airlines mezi havajskými městy Hilo a Honolulu. 28. dubna 1988 došlo u Boeingu 737-297, který jej obsluhoval, k explozívní dekompresi doprovázené rozsáhlým poškozením trupu těsně za pilotní kabinou. Posádce se i přes vážné potíže podařilo nouzově přistát na 43 km vzdáleném letišti Kahului na ostrově Maui.

Explozívní dekomprese a následné přímé vystavení prostoru cestujících účinku atmosféry ve výšce 7,3 km vedly ke smrti vrchní stewardky, která byla explozí vymrštěna z letadla, a zranění 65 z ostatních 94 osob na palubě (z toho osmi vážně). Vyšetřování jako hlavní příčiny havárie určilo korozi, únavu materiálu a selhání kontrolních mechanismů, které měly tyto rizika zavčas odhalit. Jeho výsledky vedly k zásadnímu přehodnocení politiky a pravidel letecké bezpečnosti.

Kapitána letadla Roberta Schornstheimera a první důstojnici Madeline Thompkinsovou jejich úspěšné přistání zařadilo mezi legendární piloty. V roce 1989 jim IFALPA za jejich mistrovský výkon udělila Polaris Award, nejprestižnější vyznamenání civilního letectví.

Podle havárie byl natočen film Miracle Landing (Zázračné přistání) a první díl třetí sezóny legendárního dokumentárního seriálu Letecké katastrofy, který dostal jméno Hanging By A Thread (česky doslova Visící na niti)[1].

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Jednak jde o frázi, kterou americká angličtina používá pro někoho, kdo se nachází v nebezpečné situaci (něco jako české "visící na vlásku"), jednak je to patrně i narážka na to, že pilotní kabina byla v důsledku výrazné destrukce trupu k letounu připevněna značně nejistě...
Osobní nástroje