Lesja Ukrajinka

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Lesja Ukrajinka

Lesja Ukrajinka (ukr. Леся Українка, vl. jm. Larysa Petrivna Kosač-Kvitka 25.greg./13.jul. února 1871 Volyň - 1. srpen greg. / 19. červenec jul. 1913 Surami ) byla ukrajinská lyrická básnířka a feministicky smýšlející spisovatelka druhé poloviny 19. století, která jako první ukrajinský literát dosáhla evropského věhlasu.

Dětství

Pocházela ze středních poměrů - její otec pna Kosač byl právník a její matka spisovatelka a učitelka, která vštěpovala dětem již od útlého věku národní hrdost a vzdělávala je v jejich rodném jazyce.

Již od útlého mládí hojně četla a to především autory, se kterými se rodina Kosáčových znala (Ivan Franko, Drahomanov, Staryckyj, Mykola Lisenko). Právě to přispělo k tomu, že poměrně brzy začala sama psát a skládat jednotlivé vlastní verše. Již v devatenácti letech složila báseň Nadija, která je prosycena životní duchaplnou láskou k rodnému kraji.

Většinu života (uvádí se třicet let) však bojovala s tuberkulózou, která ji nutila změnit podnebí, a proto hojně cestovala. V cizině (Turecko, Krym, Řecko, Bulharsko, Německo, Petrohrad) se jí však hodně stýskalo po domově a to ji nutilo k tvorbě reflexivních básní a cestopisů. Tyto cesty však paradoxně přispěli k její popularitě, protože šířila díky své překladatelské činnosti po světe povědomí o Ukrajině jako svébytné zemi.

Reference

Osobní nástroje