Kraví hora (Vyšší Brod)

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Kraví hora (něm. Kuhberg), místními familiérně přezdívaná „Monte Bú“,[1] je 796 metrů vysoká hora tyčící se nad levým břehem Vltavy, severně od Vyššího Brodu. Skalnatý vrchol, na němž je vztyčen velký dřevěný bíle natřený kříž, poskytuje nádherný výhled do Vyšebrodského údolí, na centrum města i vyšebrodský klášter.

Kousek od vrcholu hory se nachází žulová výklenková kaplička, další kříže lze nalézt u cest a obydlí na jižním a západním svahu hory, kam zasahují vyšebrodské místní části Hrudkov a Lachovice. Od centra města vede k vrcholu červená turistická značka.

Obsah

Historie

V čase keltského osídlení byla Kraví hora keltskou posvátnou a strážní horou a na jejím vrcholu se nacházelo keltské obětiště. Hora posloužila jako zdroj jemnozrnné žuly pro stavbu vyšebrodského kláštera.

Legendy

Pověst praví, že v minulosti prý vyšebrodští opati konali každoročně na podzim cestu na vrchol Kraví hory, aby dokázali, že mají ještě dost fyzických sil vést opatství. Toto tvrzení je však nepochybně klasickou „městskou legendou“: jednak ho nepodporují žádné hodnověrné historické zdroje, jednak by takováto zkouška byla nesmyslná a zbytečná, neboť funkce zdejšího opata byla až do 21. století doživotní.

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Tuto přezdívku ovšem hrdě nosí vícero českých i moravských hor stejného jména.
Osobní nástroje