Hnutí odporu

Z Katopedia

(Přesměrováno z Kněží odporu)
Přejít na: navigace, hledání

Hnutí odporu je proud tradičního katolicismu, který se vydělil z okruhu Kněžského bratrstva sv. Pia X. v letech 2012-2014 na základě nesouhlasu části kněží a příznivců Bratrstva s prořímským směřováním FSSPX, které prosadil biskup Fellay a které jeho odpůrci považují za zradu odkazu arcibiskupa Lefebvra a katolické víry.

Kněží odporu byli původně kněží vyloučení či vystoupivší z Bratrstva shromáždění okolo vyloučeného biskupa Williamsona. Později biskup Williamson vysvětil pro odpor ještě biskupy Faureho, Ferreiru da Costa a Gerarda Zendejase a vznikl seminář a společenství kněží odporu. V srpnu 2016 biskup Faure oznámil založení Kněžského společenství apoštolů Ježíše a Marie.[1] Velkou oporu poskytují tradiční kláštery ve franouzském Morgonu a brazilském Nova Friburgo.

V České republice nepůsobí trvale žádný kněz odporu a laičtí příznivci odporu se počítají minimálně na desítky lidí. Pro ně do Čech zajíždí tak jedno měsíčně sloužit Mše svaté či vést poutě otec Martin Fuchs z Rakouska. Vedle toho jsou nejvýznamnějšími dlouhodobými aktivitami odporu v ČR jsou laiky vedené internetové stránky REX![2] a Integrální katolíci[3].

Obsah

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://rexcz.blogspot.cz/2016/08/zalozeno-knezske-spolecenstvi-apostolu.html
  2. http://rexcz.blogspot.cz/
  3. http://www.katolici.ml/
Osobní nástroje