Klement

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Sv. Klement I., papež a mučedník

Klement či Kliment je mužské jméno latinského původu, které se vykládá jako „laskavý“, „vlídný“ či „shovívavý“. Jeho ženskou obdobou je Klementina. Toto jméno neslo čtrnáct papežů a k tomu ještě tři vzdoropapežové.

V České republice se s ním moc často nesetkáváme, k 31. prosinci 2013 zde bylo registrováno 203 Klementů[1] a 43 Klimentů[2], přičemž v obou případech je nejoblíbenější v jižní části Moravy.[3][4] Vrchol obliby tohoto jména na území ČR v moderní době lze nalézt na přelomu 40. a 50. let 20. století, kdy stanul na vrcholu moci Klement Gottwald, vůdce českých komunistů a masový vrah. Jeho osoba je i důvodem následného úpadku popularity tohoto jména.

Jméno neslo vícero světců, z nichž nejznámější je sv. Klement Římský, papež a mučedník, jehož svátek Církev slaví 23. listopadu, na kterýžto den přiřazují svátek všech Klementů i český a slovenský občanský kalendář. V ČR je ještě známý a populární sv. Klement Maria Hofbauer, český redeptoristický kněz, jehož svátek světový kalendář umisťuje na 15. březen a moderní český kalendář na 20. květen.

Obsah

Známí nositelé jména

Svatí

Papežové

Ostatní duchovní

Ostatní

Varianty jména

Cizojazyčné

  • Clemens (něm.)

Domácké

Kléma

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?jmeno=Klement
  2. http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?jmeno=Kliment
  3. http://www.kdejsme.cz/jmeno/Klement/hustota/
  4. http://www.kdejsme.cz/jmeno/Kliment/hustota/
  5. Též Klement I.
  6. Pouze východní katolíci.
Osobní nástroje