Katolická liga pro náboženská a občanská práva

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Katolická liga pro náboženská a občanská práva (angl. Catholic League for Religious and Civil Rights; zkráceně Katolická liga, Catholic League) je americká nevýdělečná antidefamační organizace, která si klade za cíl především bránit „katolíky a jejich práva svobodně participovat na americkém veřejném životě“ před pomluvami, urážkami a diskriminací.

Organizaci založil v roce 1973 jezuitský kněz Virgil Clarence Blum, jejím současným prezidentem je William Anthony Donohue. Její vedení sídlí v New Yorku.

Celosvětově je známa především pro svá oficiální stanoviska k různým skandálům katolické církve a k různé umělecké produkci, která se nějak dotýká katolické, potažmo křesťanské víry. Navzdory svému názvu a cílům nemá žádné spojení s oficiálními strukturami katolické církve.

Obsah

Činnost a vliv

Katolická liga má poměrně velký vliv mezi americkými katolíky. Snaží se korigovat informace šířené médii, které považuje za nepřesné, zaujaté či lživé a poškozující katolíky v očích zbytku americké společnosti. Z nejvýznamnějších počinů ohledně této oblasti lze jmenovat například vydání publikace Pius XII. and the Holocaust. A Reader[1], která objasňuje úlohu papeže Pia XII. za druhé světové války a holokaustu, či studii o sexuálních skandálech katolických duchovních v USA[2].

Organizuje také kampaně a bojkoty proti společnostem a počinům, které podle ní jsou nepřátelské katolíkům (potažmo křesťanům). Jako příklad lze uvést její výrazný podíl na neúspěchu, který potkal ve Spojených státech film Zlatý kompas.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Reference

  1. dostupná na stránkách Ligy: http://www.catholicleague.org/piusxii_and_the_holocaust/piusxii.htm (navštíveno 5. května 2008)
  2. V českém tisku byl zveřejněn výtah této studie, který poskytla Michaela Freiová, např. v Hospodářských novinách či Res Claritatis, dostupné: http://hn.ihned.cz/c1-24114950-sexualni-skandal-za-velke-penize (navštíveno 5. května 2008)
Osobní nástroje