Katedrála sv. Mikuláše
Z Katopedia
Katedrála svatého Mikuláše je hlavní kostel českobudějovické diecéze. Zasvěcena je sv. Mikuláši z Myry. Provoz v katedrále zajišťuje katedrální kapitula u svatého Mikuláše.
Katedrála se nachází v centru Českých Budějovic, kousek od severovýchodního rohu náměstí Přemysla Otakara II. Vedle ní stojí Černá věž, která zároveň plní úlohu zvonice katedrály. Před katedrálou se dále nachází socha biskupa Jana Valeriána Jirsíka.
Výročí jejího posvěcení slavíme 22. prosince.
Obsah |
Historie
Základní kámen farního kostela pro královské město České Budějovice byl položen okolo roku 1265, krátce po založení města. Někdy okolo roku 1297 byl pak posvěcen hlavní oltář a kostel předán k užívání, byť ještě zřejmě nebyl dokončen (k dokončení stavby hlavní budovy nejspíše došlo až někdy kolem poloviny 14. století). Vedle kostela se nacházel městský hřbitov funkční od založení města až po rok 1784, kdy byl zrušen.[1]
Kostel byl několikráte významně přestavován. V 16. století získal novou zvonici v podobě Černé věže a v roce 1785 se stal katedrálou.
Poslední dvě přestavby interiéru zásadně poničily jeho katolický charakter.[2] První probíhala v letech za biskupa Hloucha a jejím duchovním otcem byl biskupův sekretář Miloslav Vlk. Vedla k zásadnímu očesání vnitřní výzdoby a odstranění bočních oltářů, do kněžiště byl umístěn obětní stůl. Druhá probíhala v letech 2011-2013 za biskupa Jiřího Paďoura a generálního vikáře Mons. Adolfa Pintíře[3] (autorem projektu byl Ing. arch. Marek Štěpán) a byla zasažena ještě mnohem drastičtějším liturgicko-architektonickým barbarstvím. Nejvíce utrpělo kněžiště, v němž byl biskupský trůn zcela nepatřičně umístěn do prostoru, kde v kostele obvykle bývá hlavní oltář. Dále byl do kněžiště umístěn oltář kulatého (!) tvaru z Carrarského mramoru,[4] do něhož byly při vysvěcení vloženy ostatky sv. Jana Nepomuckého Neumanna.
Odkazy
Související stránky
Externí odkazy
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu |
Literatura
Poznámky a reference
- ↑ V letech 2001 až 2005 na jeho místě probíhal intenzívní archeologický výzkum vedený Jihočeským muzeem.
- ↑ http://kronika.ecclesia-tv.cz/2013/04/06/liturgicke-reformy-ceskobudejovicke-katedraly/
- ↑ Po dobu oprav plnil roli katedrály klášterní kostel Obětování Panny Marie
- ↑ http://www.cbarchitektura.cz/2012/04/interier-katedraly-sv-mikulase-podruhe.html