Katarína Džunková

Z Katopedia

Verze z 13. 6. 2021, 19:39; Cinik (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Katarína Džunková (* 4. listopadu 1987 v Košicích, ČSSR) je slovenská katolická básnířka, prozaička, příležitostná publicistka, překladatelka a lingvistka. Získala řadu významných literárních cen.

Obsah

Život

Literární tvorbou se zabývala od dětství, rovněž jako studentská rychtářka organizovala různé kulturní, společenské a charitativní aktivity pro město Košice. Je absolventkou Gymnázia na Šrobárově ulici v Košicích, kde také byla mj. do roku 2006 šéfredaktorkou periodika Študentské slovo – v té době nejlepší studentský časopis na Slovensku (vícenásobné ocenění Štúrovo pero). Studovala na Karlově univerzitě v Praze obory: mezinárodní teritoriální studia (FSV UK), srovnávací jazykověda (FF UK) a indologie se specializací na sanskrt (FF UK). Doktorandské studium absolvovala na Filologické fakultě Petrohradské státní univerzity na Katedře biblistiky, v dizertaci se zabývala čtvrtou redakcí staročeského biblického překladu v 15. století. Je rovněž doktorandkou Ústavu východoevropských studií FF UK v Praze. Spolupracuje s Akademii věd České republiky.

Je autorkou sbírky básní Palica brata a palica slnka (2010), za kterou získala prémii Ceny Ivana Kraska a ocenění Debut roka v anketě Kniha roka (Knižná revue). Její prozaická prvotina, novela Eupalinova láska (2014) z prostředí antického Řecka byla nominována na Cenu Jána Johanidesa pro mladé autory do 35 let. Dále je autorkou básnické sbírky Veterné mesto (2017) a knihy lyrických esejů ze všech evropských zemí od Lisabonu po Vladivostok Pútnické impresie Európou a Ruskom (2019).

Podílela na básnickém knižním projektě Proglas – Preklady a básnické interpretácie (2012), který vyšel ke 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Je autorkou cyklu rozhovorů s dětmi a pozůstalými českých katolických básníků a intelektuálů pronásledovaných za komunizmu.

Překládá z různých jazyků knižně i časopisecky, věnuje se jazykovědnému výzkumu.

Dílo

  • Palica brata a palica slnka – sbírka básní (2010)
  • Eupalinova láska – novela (2014)
  • Veterné mesto – sbírka básní (2017)
  • Pútnické impresie Európou a Ruskom – lyrické eseje z cest (2019)

Společná vydání

Buzássy, J. – Džunková, K. – Feldek, Ľ. – Haugová, M. – Hevier, D. – Jurolek, R. – Kuniak, J. – Ondrejička, E. – Ondrejková, A. – Podracká, D. – Zambor, J.: Proglas – Preklady a básnické interpretácie (2012)

Odkazy

Externí odkazy

Rozhovory

Poznámky a reference

Osobní nástroje