Katarína Džunková

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Katarína Džunková (* 4. listopadu 1987 v Košicích, ČSSR) je slovenská katolická básnířka, prozaička, publicistka a překladatelka. Získala řadu významných básnických a literárních ocenění a cen.

Je autorkou sbírky básní Palica brata a palica slnka a novely Eupalinova láska, básní Slzy svätého Konštantína se podílela na knižním projektě Proglas – Preklady a básnické interpretácie (2012), který vyšel ke 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Obsah

Život

První básnické pokusy lze u ní vypozorovat již od jejích šesti let, když začala vytvářet krátké literární útvary. Její postupná tvorba začala být intenzivnější spolu s jejím poznáváním a komunikací s transcendentním světem a Bohem. V její tvorbě jí postupně ovlinili různí básnici jako J. Toth, T. Križka, J. Zahradníček, K. Strmeň nebo P. Strauss, z nichž vetšina je dnešní literární veřejnosti neznámá a jejich přínos nedoceněný.

Vystudovala gymnázium na Šrobárově ulici v Košicích, kde také byla mj. do roku 2005 šéfredaktorkou periodika Študentské slovo.[1] Poté studovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde nejdříve vystudovala obor Mezinárodní teritoriální studia a následně obor Srovnávací jazykověda a následně obor indologie a s ní související jazyk sanskrt. Poté následovala postgraduální studia indologie na univerzitě v Petrohradu.

V roce 2011 vyšla její literární prvotina Palica brata a palica slnka. V současnosti pracuje na své románové prvotině, která je zasazená do Prahy doby třicetileté války a kontextu umučení 14. pražských kapucínů.[2]

Dílo

  • Palica brata a palica slnka - sbírka básní(2010)
  • Eupalinova láska - novela (2014)

Odkazy

Externí odkazy

Rozhovory

Poznámky a reference

  1. Psala tam pod pseudonymem -stručik- viz http://users.srobarka.sk/ss/index.php?pg=4&rr=strucik
  2. Mladou slovenskou básnířku Katarínu Džunkovou stále inspiruje Praha, Český rozhlas - Radio Praha, 6. února 2013 [cit. 28.10.13].
Osobní nástroje