Kříž svatého Petra

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Kříž svatého Petra (svatopeterský kříž) je latinský kříž převrácený tak, že příčné břevno je nikoli v horní, ale ve spodní části kříže. Jde o křesťanský symbol, odkazující k postavě sv. Petra. Graficky totožný znak používají satanisté pod názvem satanský kříž, satanistická interpretace tohoto symbolu je však odlišná.

Obsah

Historie

Označení svatopeterský kříž vzniklo z tradice, podle níž byl apoštol Petr odsouzen k ukřižování, považoval však za příliš velkou poctu být ukřižován stejným způsobem, jako Ježíš Kristus, a proto požádal, aby mohl být ukřižován naopak, hlavou dolů. Tato tradice je poprvé doložena z apokryfních Skutků Petrových, které pochází z období kolem roku 200, o tomto neobvyklém způsobu ukřižování hovoří i Órigenés, Tertullianus a další prameny[1].

V křesťanském kontextu kříž symbolizuje pokoru a nehodnost vůči Kristovi. Je také jedním ze symbolů papežského úřadu, protože sv. Petr je podle tradice pokládán za prvního papeže - papež Jan Pavel II. použil tento znak při své návštěvě Izraele, což některá média, mimo jiné sedisvakantistická hnutí [2], mylně dávala do souvislosti se satanistickým užitím symbolu. [3]

Heraldika

V tomto významu je symbol užíván v křesťanské ikonografii a heraldice, v českém prostředí ho využívá například znak obce Zdechovice a Kučerov, svatopetrský kříž byl užit i na biskupském erbu Mořice Píchy.

Odkazy

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Cross of Saint Peter


Reference

Informace o článku.

Článek či jeho část byla převzata z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
Tento text je dostupný za podmínek Creative Commons 3.0 Unportedcreativecommons.org.

  1. http://apologetica.org/cruz-invertida.htm
  2. http://www.mostholyfamilymonastery.com/JP2miscellaneousapostasyblasphemysacrilege.html
  3. http://www.shasta.com/sphaws/invertedcross.html
Osobní nástroje