Juan Ignacio Molina

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Cinik (diskuse | příspěvky)
(Založena nová stránka: '''Juan Ignacio Molina''' (znám též pod poitalštěným jménem '''Giovanni Ignazio Molina'''; 24. červen 1740 - 12. září 1829) byl [[Chile|chilský]…)
Porovnání s novější verzí →

Verze z 19. 6. 2011, 18:20

Juan Ignacio Molina (znám též pod poitalštěným jménem Giovanni Ignazio Molina; 24. červen 1740 - 12. září 1829) byl chilský jezuitský kněz a přírodovědec. Jako první popsal řadu jihoamerických druhů, jeho autorská zkratka je citována jako Molina.

Molina se narodil v Guaraculén, velké farmě poblíž Villa Alegre, v současné provincii Linares, v oblasti Maule. Jeho rodiči byli Agustín Molina a Francisca González Bruna.

Vzdělával se nejdříve v Talce a později na jezuitské škole v Concepciónu. Po ukončení studií vstoupil do jezuitského řádu.

V roce 1768 byl spolu s ostatními jezuity vyhnán z Chile, poté sídlil v Bologni, kde se stal profesorem přírodních věd. V roce 1782 napsal knihu Saggio sulla Storia Naturale del Cile, ve které popsal historii chilské přírody a řadu dosud nepopsaných druhů (např. nutrie říční, osmák degu, kočka pampová, boldovník vonný, Acacia caven…)

Osobní nástroje